×
Dzisiaj jest Poniedziałek, 13 Lipca 2020 roku.

Historia pierwszej kadencji (1990–1994) Rady Miejskiej w Czersku


Dodane: 2020-06-01

Po wyborach 27 maja 1990 roku zebrała się pierwsza, wybrana w wolnych wyborach, Rada Gminy i Miasta Czersk (wówczas taka była jej nazwa). Na jej przewodniczącego wybrano Piotra Ferensa.

19 czerwca 1990 roku 21 radnych wybierało burmistrza. Głosowanie było tajne i wyłoniło 42-letniego Krzysztofa Gogolewskiego. Siedem dni później – 26 czerwca, wybrano zastępcę burmistrza. Został nim Marek Jankowski. Tego samego dnia rada wybierała też sekretarza gminy. Startowały dwie kandydatki, wygrała Krystyna Lorczak. 26 czerwca 1990 roku uzupełniono też skład Zarządu Miejskiego. Oprócz wspomnianych już Krzysztofa Gogolewskiego i Marka Jankowskiego znaleźli się w nim jeszcze Krzysztof Szpręga, Wincenty Czarnowski i Zdzisław Jarząbek. 24 sierpnia 1990 roku radni podjęli uchwałę o zmianie nazwy rady. Od tego dnia organ nazywał się Rada Miejska Czersk. W 1992 roku doszło do zawirowania w radzie. Zarząd nie otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu i został odwołany. Na sesji 8 maja odbyło się więc nowe głosowanie nad wyborem burmistrza. O tę funkcję ponownie ubiegał się Krzysztof Gogolewski. Jego kontrkandydatami byli: Piotr Wyrowiński – emerytowany dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Czersku i Zbigniew Mania – prezes Spółdzielni Kółek Rolniczych w Czersku. W tajnym głosowaniu wygrał dotychczasowy burmistrz. Wiceburmistrzem nadal był Marek Jankowski. Zmienił się jednak skład zarządu. Nowe osoby w tym gremium to Jadwiga Miętka, Henryk Sumionka i Marian Watrak. Władze w takim składzie zarządzały Gminą Czersk do 1994 roku – do kolejnych wyborów samorządowych. Źródło - UM Czersk


Strona główna | Reklama | Kontakt

chojnice.tv 2013 ©
Prawa autorskie do artykułów publikowanych w portalu są własnością ich autorów lub redakcji czasopism, w których zostały zamieszczone.
Projekt i wykonanie portalu Webrise.pl

Wykonanie portalu Chojnice TV zostało sfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.