Opowiedzieli w Czytelni o zdrowym sercu i mózgu

Dodane: 2024-04-09

W piątek 5.04 w Czytelni MBP w Chojnicach bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się wykład „O naturze starości i prawdziwych sposobach na jak najdłuższe życie z perspektywy neurologa i kardiologa”. Wygłosili go urodzeni w Chojnicach lekarze – prof. dr hab. n. med. Jacek Kubica, kardiolog oraz dr hab. n. med. Dariusz Gąsecki, neurolog.

Wykład odbył się w ramach obchodów w Chojnicach Roku Nataniela Mateusza Wolfa. Spotkanie zainaugurował wicedyrektor MBP Przemysław Zientkowski. – „Panowie są trochę podobni do naszego Wolfa, a to dlatego, że poważnej nauki nie da się uprawiać w samotności i w hermetycznym środowisku” – mówił. Następnie krótko przedstawił gości. 

– „Pan profesor Jacek Kubica jest na co dzień kierownikiem Katedry Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera UMK w Bydgoszczy” – podkreślił wicedyrektor. Profesor Kubica swoją karierę naukową, oprócz Bydgoszczy i Gdańska, realizował też w Mediolanie oraz w Baltimore w Stanach Zjednoczonych. – „Właściwie to profesor Dariusz Gąsecki zorganizował to spotkanie, bo to on zaproponował, by zaprosić jeszcze jednego gościa, właśnie profesora Kubicę” – wyjawił Przemysław Zientkowski. – „Dariusz Gąsecki to Gdański Uniwersytet Muzyczny, ale także Paryż i Hamburg oraz Szwajcaria. Wszystkie te miejsca, które w swojej karierze naukowej odwiedzał Wolf, nie są obce naszym zacnym gościom”.

Kardiolog Jacek Kubica wydał prawie 600 publikacji naukowych oraz wypromował 10 doktorów. Mając 38 lat, został najmłodszym kierownikiem kliniki kardiologii w Polsce. Z kolei neurolog Dariusz Gąsecki ma już ponad 250 publikacji naukowych i jednego wypromowanego doktora. – „Bardzo dziękuję mojemu miastu rodzinnemu, że możemy pokazać to, co robimy” – powiedział Dariusz Gąsecki. –„To jest nasza misja. My naukowcy nie robimy tego dla nas. Robimy to z pasji”.

Obaj prelegenci dziękowali obecnej na spotkaniu prof. Grażynie Świąteckiej, która, jak podkreślili, jest niekwestionowanym autorytetem medycznym w kardiologii w Polsce. Obaj też wspominali czasy, gdy mieszkali w Chojnicach.

Uczestnicy piątkowego wykładu mogli się sporo dowiedzieć o tym, jak żyć zdrowo, by nie dopadł nas zawał lub udar. Niestety, jak informowali specjaliści, jest tak, że lekceważymy często podstawowe zasady, takie jak: ruch czy systematyczne zażywanie leków. Wśród najczęstszych powodów zgonów w Polsce są choroby układu sercowo-naczyniowego. – „Każdego z nas dotknęła ta choroba, czy to w sposób bezpośredni, czy pośredni. Najważniejsze pytanie brzmi, co zrobić, by do niej nie dopuścić” – mówił prof. Jacek Kubica – „Już Schopenhauer zauważył, że jak zdrowia zabraknie, to wszystko może stać się niczym” – dodał.
W podziękowaniu za wykład dyrektor MBP w Chojnicach Anna Lipińska wraz z wicedyrektorem Przemysławem Zientkowskim wręczyli naukowcom statuetki. Kardiologowi w kształcie serca, a neurologowi – w kształcie mózgu. W prezencie dla obu były też publikacje regionalne związane z ich rodzinnymi Chojnicami.

Na zakończenie, z inicjatywy Dariusza Gąseckiego, była niespodzianka muzyczna. Można było wysłuchać minirecitalu Magdaleny Kosobuckiej i jej córki Zofii.

MBP w Chojnicach

Tagi: