Brunka - Straż Miejska potrzebuje trepanacji czaszki, a nie plastra

Dodane: 2015-12-21

Relacja z konferencji działaczy Projektu Chojnicka Samorządność oraz inicjatorów referendum lokalnego ws. rozwiązania Straży Miejskiej, która odbyła się 21.12.2015, czyli następnego dnia po głosowaniu. Jej uczestnicy skomentowali wynik referendum. Wzięło w nim udział 7590 dorosłych mieszkańców Chojnic, czyli 24,21% uprawnionych. Nie został osiągnięty wymagany próg frekwencji w wysokości 30%. Za odwołaniem SM było 95,05% głosujących, natomiast za opodatkowaniem na utrzymanie SM 1,37%. Najwyższa frekwencja była w komisjach wyborczych mieszczących się w świetlicy osiedlowej przy ul. Jabłoniowej (31,9), przedszkole przy ul. Wyszyńskiego (30,7) i Zespole Szkół nr 7 (29,2). Najniższa w SP - 1 (19,5), świetlica przy ul. ?anowej (20,7) oraz w LO przy ul. Nowe Miasto (20,8). W tej statystyce nie uwzględniono obwodów zamkniętych. Protokół Miejskiej Komisji ds. Referendum.

0.00 - Kamil Kaczmarek: o wynikach referendum - "Przez zabiegi Rady Miejskiej i burmistrza była za niska frekwencja w czasie referendum".

2.58 - Artur Eichenlaub: dziękuje chojniczanom za udział w głosowaniu, - "Za odwołaniem SM było 7200 chojniczan, a w 2014 wybór Arseniusza Finstera na burmistrza poparło ponad 8700 mieszkańców miasta".

3.53 - Mariusz Brunka: także dziękuje za udział w głosowaniu; "Osiągnięta frekwencja, to jest dobry wynik. (...) Potrzebne są radykalne decyzje. (...) RM Chojnic powinna uznać wynik głosowania za wiążący."

9.50 - Kamil Kaczmarek: "Co dalej po referendum? Zgłaszamy dwa postulaty. Po pierwsze. Poprosimy radnych PChS, by złożyli w RM projekt uchwały o likwidacji SM. Po drugie. Jeśli nie będzie ona przeglosowana, to konieczn jest reorganizacja SM."

15.55 - Mariusz Brunka: "Były buńczuczne deklaracje, że frekwencja będzie najwyżej 10%. (...) Burmistrz powinien zaprosić do rozmów ws. reorganizacji SM inicjatorów referendum. (...) SM nie wystarczy plaster na rany. Ona potrzebuje trepanacji czaszki."

Wywiad z burmistrzem Arseniuszem Finsterem nt. wyników referendum.

Tagi: