Przypominamy. W 30 rocznicę Turnieju Miast Chojnice - Dzierżoniów z 1986 był Wieczór Wspomnień

Dodane: 2016-10-20

W dniu 19.10.1986 roku odbył się Telewizyjny Turniej Miast Chojnice – Dzierżoniów. Przypominamy dziś (20.10.2023) naszą relację z Wieczoru Wspomnień, którego byliśmy pomysłodawcą i współorganizatorem, dla upamiętnienia 30-lecia tego wydarzenia w dniu 20.10.2016 w Restauracji Sukiennice. Byli na nim uczestnicy wydarzeń z 1986, w tym ówczesny Naczelnik Miasta Jerzy Badziąg i Wicewojewoda Bydgoski Tomasz Gliwa, który reprezentował Chojnice w studiu telewizyjnym. A może warto spróbować zawiązanie partnerstwa pomiędzy naszymi miastami?

Organizatorami byli: Chojnickie Centrum Kultury, Internetowa TV Chojnice Jerzy Erdman (pomysłodawca wydarzenia) i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach. Podczas imprezy została otwarta wystawa zdjęć, dokumentów, publikacji prasowych i pamiątek mówiąca o pojedynku Chojnic i Dzierżoniowa. Ekspozycja została następnie przeniesiona do Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie czynna była do 4 listopada 2016. Wieczór uświetniły wspomnienia uczestników, twórców i organizatorów, w tym i z Dzierżoniowa, oraz występy artystyczne - Ewy Brzezińskiej - Cielepy oraz Renaty Wróblewskiej z kapelą zespołu Kaszebe. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Chojnice dr Arseniusz Finster. Patronami medialnymi był Chojnice TV, portal Chojnice.com oraz oddział chojnicki Gazety Pomorskiej. 

0.00 - Otwarcie Wieczoru przez prowadzących Romana Guzelaka oraz Mariusza Palucha, powitanie uczestników, wystąpienie burmistrza Arseniusza Finstera, patrona honorowego Wieczoru.

7.00 - otwarcie wystawy okolicznościowej, dyr. Biblioteki Anna Lipińska oraz Anna Maria Zdrenka, opowiadają o organizacji wystawy i eksponatach, ich pochodzeniu.

12.00 - rozmowy z członkami sztabu organizacyjnego - Jerzym Badziągiem (Naczelnik Miasta w 1986), Czesławem Selke –  zastępca Naczelnika Miasta oraz Antonim Szlangą; ponadto z ówczesnym wiecewojewodą bydgoskim Tomaszem Gliwą i Ottonem Czarnowskim (w Dzierżoniowie był rzecznikiem Chojnic).

37.50 - rozmowa video z wykorzystaniem Skype z Lucjanem Węglem, Naczelnikiem Dzierżoniowa w 1986.

50.30 - rozmowa telefoniczna z Markiem Piorunem z Dzierżoniowa, który w 1986 był szefem sztabu organizacyjnego, dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu.

57.00 - Ewa Brzezińska – Cielepa, po wspomnieniach z Turnieju, śpiewa swą piosenkę "Skrzypce" z 1986, wykonywaną na pl.Bojowników PPR (dziś Stary Rynek) pod fontanną.

1.03.25 - Jerzy Badziąg i Danuta Szypryt, która w 1986 kierowała Wydziałem Komunalnym w UM, wspominają swój udział w konkursie rzutu piłką lekarską do postaci ustawionych na Starym Rynku.

1.09.25 - Renata Maria Wróblewska wspomina Turniej Miast, wykonuje z kapelą z zespołu Kaszebe utwór sprzed 30 lat.

1.15.40 - Kazimierz Lemańczyk oraz Andrzej Bramański wspominają Turniej, od 1.30.40 odtworzenie wywiadu z Januszem Jutrzenką Trzebiatowskim.

1.36.00 -  Ewa Brzezińska – Cielepa śpiewa piosenkę Turniejową, którą w 1986 wykonywała Wiesława Kalczuk.

1.40.30 - uczestnicy Potyczek Rodzinnych: dzieci pp.Mierkiewiczów (startowali w Chojnicach) Patrycja (wtedy 8 l.) i Filip (wtedy 10 l.); Jerzy Januszewski z żoną Wandą (startowali w Dzierżoniowie) oraz rezerwowa rodzina pp. Marii i Czesława Lemańczyków (ewentualny start w Chojnicach).

1.52.10 - rozmowa telefoniczna z Tadeuszem Galcem, który nagrał na magnetowidzie VHS transmisję telewizyjną z Turnieju Miast. Screeny z jego nagrania były pokazywane na ekranie podczas Wieczoru Wspomnień. 

1.55.30 - Renata Maria Wróblewska wykonuje z kapelą z zespołu Kaszebe kolejny utwór sprzed 30 lat.

1.59.10 - Konkurencje zawodowe. Odtworzenie wywiadu z Andrzejem Pestką z Zakładu Oczyszczania Miasta (dziś jest właścicielem tej firmy). Wtedy był kierownikiem Zakładu Oczyszczania Miasta w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Rozmowa z jednym z zawodników z ZOM Krzysztofem Michalakiem.

2.07.00 - rozmowy z Genowefą Oryszczak, która pracowała w banku PKO BP i wraz z aktorem Bronisławem Cieślakiem prowadziła aukcję obrazów; Zofią Dorawa, która pracowała w Banku Spółdzielczym i liczyła pieniądze ze sprzedaży cegiełek oraz z Damianem Pilackim, który jako dziecko grał w wybudowanej wówczas Fosie Miejskiej na akordeonie w kapeli Kazimierza Pułakowskiego.

2.14.00 - podsumowanie Wieczoru Wspomnień, podziękowania Jerzego Erdmana z Chojnice TV dla uczestników, gości, wykonawców, współorganizatorów, prowadzących Wieczór oraz dla gospodarza Wieczoru - właściciela Restauracji Sukiennice. 

Tagi: