420 tys. zł z pomocy po nawałnicy idzie na remont ul. Podmiejskiej w Lipienicach

Dodane: 2017-09-07

Kwota 420 tys. zł z pomocy od samorządów z całej Polski wójt Gminy Chojnice Zbigniew Szczepański zdecydował przeznaczyć na pokrycie części kosztu remontu ul. Podmiejskiej w Lipienicach.

Jako uzasadnienie, odpowiadając w tej sprawie na pytanie Chojnice TV, podał że ta droga była wykorzystywana przez ciężki sprzęt służb energetycznych usuwających awarie sieci energetycznej po nawałnicy. Galeria Brama Pomorza, mieszcząca się przy tej drodze, finansuje 25% kosztu inwestycji. Miejscowe sołectwo dokłada 20% kosztu. Łączny koszt remontu, polegającego na ułożeniu nowego dywanika asfaltowego, ma wynieść około 600 tys. złotych. Lokalne media dowiedziały się tym podczas dzisiejszej (7.09.2017) konferencji prasowej w Urzędzie Gminy Chojnice. Nagranie zawiera pełną treść wypowiedzi wójta w sprawie napływającej pomocy finansowej oraz odpowiedzi na pytanie Jerzego Erdmana z Chojnice TV ws. drogi w Lipienicach.

0.00 - Do 7.09 wpłynęła do UG pomoc finansowa w kwocie 2,175 mln zł; 1,5 mln zł przeznaczymy na odtworzenie infrastruktury, w tym 0,2 mln zł oświatowej i 0,3 mln zł budynki komunalne; w przyszły wtorek jedziemy do Warszawy podpisać umowę ws. pomocy finansowej w wysokości 762 tys. zł, 112 tys. zł z tej kwoty idzie na zakup sprzetu dla OSP z terenu gminy Chojnice;

5.45 - wójt komentuje komentarze mieszkańców gminy o udzielonej pomocy w wysokości 100 tys. zł od władz gminy dla Lotynia; dla Lotynia i Sternowa gmina zakupi przystanki z drewna po 15 tys. każdy; prawie 3 ha park w Lotyniu zniszczony w 80%; dęby z niego będą pocięte i wykorzystane m.in. na wiaty, przystanki i modernizację pomostu głównego w Charzykowach.

11.00 - Chojnice TV: W zestawieniu pomocy finansowej od samorządów w kilku miejscach jest zasilenie remontu drogi gminnej w miejscowości Lipienice ul.Podmiejska. Jakie szkody poczyniła nawałnica na tej drodze?

Wójt: "Gmina planuje złożyć wniosek o pomoc budżetu państwa w remoncie odcinka b.berlinki w stronę obwodnicy; ulica Podmiejska z punktu widzenia gminy, pewnej strategii, jest bardzo ważna; będzie na niej nowy dywanik asfaltowy, gdyż aktualny jest w fatalnym stanie; Gminy nas się pytają na co chcemy pieniądze, bo skutek nawałnicy, to nie jest tylko skutek punktowego niszczenia danej infrastruktury, to także m.in. o 1 - 1,5 mln zł mniej w budżecie gminy z różnych względów; tą drogą jeździł ciężki sprzęt wykorzystywany przez służby energetyczne, więc naszym zdaniem to pochodna nawałnicy."

Na kwotę 420 tys. złotych zaplanowaną na remont ul. Podmiejskiej w Lipienicach złożyli się: Marszałek Województwa Łódzkiego (50 tys. zł), Prezydent Gdańska (200 tys. zł), Marszałek Województwa Dolnośląskiego (150 tys. zł) oraz miasto Andrychów (20 tys. zł).

Strona nr 1   nr 2   i nr 3 zestawienia. Przejazd autem po ul. Podmiejskiej i Lipienicach z 8.09.2017.

Tagi: