Chcesz kupić trafione prezenty na święta? Zobacz, czego oczekują Polacy

Dodane: 2018-11-22

Średnio 719 zł wydamy w tym roku na święta Bożego Narodzenia – wynika z badania Barometr Providenta. Wiele osób część pieniędzy przeznaczy na prezenty dla bliskich i znajomych. Spodziewa się je otrzymać niemal 80% respondentów. Czego oczekujemy najczęściej?

Seniorzy najmniej

Najwięcej pieniędzy zamierzają wydać na tegoroczne święta osoby w wieku 40–59 lat (średnio 812 zł). Z kolei najmniej – seniorzy oraz osoby między 15. a 24. rokiem życia. „Seniorzy zamieszkujący jednoosobowe gospodarstwa domowe […] przeznaczą na cele okołoświąteczne, czyli samą kolację i prezenty, kwotę 554 zł. Osoby młode, które zapewne nie zawsze są głównymi organizatorami wigilii i przeznaczą pieniądze, jak wiemy z badań, zwłaszcza na prezenty czy przyozdobienie domu, wydadzą 622 zł” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska.

Bieżące dochody, oszczędności i pożyczki

W jaki sposób sfinansujemy swoje wydatki? Zwykle z bieżących dochodów. Tak deklaruje 70% respondentów. Blisko 50% badanych wspomoże się dodatkowo oszczędnościami. Tylko 4% ankietowanych planuje pożyczenie pieniędzy od rodziny, a 3% – od banku lub innej instytucji finansowej.

Preferencje zależne od płci

Przeważająca większość (niemal 80%) respondentów liczy w tym roku na świąteczne prezenty. „Najczęstsze wskazania to zdecydowanie kosmetyki oraz odzież […]. Panie myślą głównie o perfumach, o kosmetykach, o rzeczach, które służą pielęgnacji. Natomiast mężczyźni mówią o elektronice” – stwierdza Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego i komunikacji wewnętrznej w Provident Polska. Co ciekawe, jedynie 6% badanych oczekuje książek, a 4% – płyt z muzyką.

Tagi: