Ekumeniczne spotkanie w 66 rocznicę zakończenia okupacji Chojnic

Dodane: 2019-02-14

W Bazylice Mniejszej w Chojnicach w 66 rocznicę zakończenia okupacji Chojnic podczas II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy (14.02.2011) odbyło się ekumeniczne spotkanie modlitewne.

Zorganizowali je Marcin Wałdoch ze Stowarzyszenia Arcana Historii oraz Jerzy Erdman, wówczas dziennikarz portalu chojnice.com. 

"Oprócz ks. dziekana Jacka Dawidowskiego, wziął w nim udział wiceprzewodniczący Gminy Żydowskiej w Gdańsku Michał Rucki, ks. Dariusz Jóźwik wikariusz w prawosławnej parafii katedralnej św. Mikołaja w Gdańsku oraz dyrygent chóru w tej parafii Anatol Waliczenka. W ostatniej chwili, z przyczyn niezależnych od organizatorów, zrezygnował z udziału w spotkaniu pastor Ewangelicznego Kościoła Reformowanego w Gdańsku. W ławkach miejsca zajęli m.in. burmistrz Arseniusz Finster, wiceburmistrz Jan Zieliński, poseł Leszek Redzimski, radni miejscy i powiatowi. Uroczystość otworzył gospodarz, czyli ks. Jacek Dawidowski. Wspomniał, że także Bazylika ucierpiała w toku działań wojennych w lutym 1945. Przypomniał, że kościoły katolicki i prawosławny mają wspólnych świętych – Cyrylego i Metodego. Po wspólnym odśpiewaniu Psalmu 121, jako pierwszy swymi refleksjami o II wojnie światowej, podzielił się przedstawiciel Gminy Żydowskiej. Stwierdził m.in. że Żydzi, którzy zamieszkiwali kiedyś także i w Chojnicach, nie mieli szansy doczekać wyzwolenia, gdyż zostali zgładzeni przez Niemców, przez hitlerowców. „Nie dla wszystkich to było wyzwolenie, gdyż niektórzy trafili do łagrów.” – dodał Michał Rucki.

Ksiądz Dariusz Jóźwik w swym wystąpieniu zawarł także rodzinne wspomnienia, gdyż jego ojciec od 1938 roku służył w jednej z brygad kawalerii. Jego udział w wojnie obronnej zakończył się na bitwie pod Kockiem. Zaznaczył, że zawsze się modlą za wszystkich, którzy w 1945 oddali swe życie, aby dać wolność. Następnie zebrani mogli usłyszeć kolejne psalmy w wykonaniu gości. Oprócz wersji w języku polskim, także po hebrajsku i cerkiewnosłowiańsku. Spotkanie zakończyło się wręczeniem gościom zestawu materiałów promujących nasze miasto przez burmistrza Arseniusza Finstera. Podziękował im za przybycie do Chojnic. Wyraził nadzieję, że jeszcze nie raz je odwiedzą. „Chciałbym również podziękować ks. dziekanowi Jackowi Dawidowskiemu, panu organiście, Stowarzyszeniu Arcana Historii oraz panu Jerzemu Erdmanowi, za to że zorganizowali i zrealizowali swój pomysł, w którym uczestniczyliśmy.” – powiedział Arseniusz Finster na zakończenie." - cytat pochodzi z relacji Jerzego Erdmana zamieszczonej na portalu chojnice.com.

Tagi: