Maria Eichler o PChS-ie i Vaderze na samorządowej debacie

Dodane: 2020-06-05

Wczoraj (4.06.2020) w ChCK odbyła się debata zorganizowana przez Fundację im. Stefana Batorego i UM w Chojnicach. W jej II części wzięła udział m.in. Maria Eichler, która dziś jest dziennikarzem w Chojniczanin.pl.

Tematem wiodącym debaty było "Samorząd jako wspólnota". Poprowadził ją dziennikarz tygodnika Polityka Edwin Bendyk. W naszej relacji zawarliśmy całość wszystkich wypowiedzi Marii Eichler; otwarcie, przedstawienie gości oraz podsumowanie debaty przez jej moderatora Edwina Bendyka.

0.00 - Otwarcie, przedstawienie gości.

5.30 - Czy Pani w czerwcu 1989 tak wyobrażała sobie dzisiejszy rozwój Chojnic?

- W 1989 nie było takiego hejtu jak dziś;  aktywność obywatelską z 1989; dziś w Chojnicach jest ona w stanie katastrofalnym; na zebrania osiedlowym przychodzi garstka ludzi; z Chojnic odpływają ludzie aktywni; zabranie głosu przez mieszkańca na sesji RM graniczy z cudem; do niedawna było u nas opozycyjne stowarzyszenie PChS, których prawie wszystkie projekty odrzucano w pierwszym trybie.

11.40 - Czy organizacje pozarządowe i lokalne media mają wpływ na poprawę zaangażowania obywatelskiego?

- Granty na kulturę są za niskie; potrafimy wydać kilka mln zł na podgrzewaną murawę dla MKS Chojniczanka, ale żałujemy pieniędzy dla instytucji, które zajmują się kulturą, życiem obywatelskim; pieniądze zaplanowane na kulturę powinny w niej zostać, mimo epidemii.

16.20 - Jak wygląda aktywność młodzieży w Chojnicach?

- działa u nas Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej, które prowadzi Samorządne Centrum Młodzieżowe; Ratusz nie jest głuchy na inicjatywy młodzieży, choć w 2019 był problem z występem Vadera na festiwalu InterTony.

20.20 - podsumowanie Marii Eichler: "Mam naiwne marzenie, żebyśmy umieli ze sobą rozmawiać, żebyśmy się szanowali, żebyśmy się stali autentyczną wspólnotą."

20.30 - podsumowanie debaty przez Edwina Bendyka.

Nagranie video pochodzi z zapisu transmisji realizowanej na Facebook przez Chojnickie Centrum Kultury.

Tagi: