Jak sprawić, by podróż na wakacje była bezpieczna

Dodane: 2020-07-17

Zaplanowaliśmy urlop. Wybraliśmy miejsce, gdzie będziemy mogli wypocząć. Zabezpieczyliśmy swoje miejsce zamieszkania. Pozostała tylko kwestia dojazdu na upragnione wakacje. Tutaj powinniśmy się na chwilę zatrzymać. Bezpieczeństwo nasze oraz najbliższych wymaga kilku przygotowań praktycznych oraz mentalnych.

W zależności od wyboru środka transportu musimy zdawać sobie sprawę z kilku niebezpieczeństw, które można w znacznym stopniu zminimalizować. Udając się w podróż samochodem pamiętajmy by dobrze sprawdzić jego stan techniczny, ustawienie świateł oraz wyposażenie. Upewnijmy się że mamy aktualne ubezpieczenie i badanie techniczne. Obowiązkiem każdego kierowcy jest posiadać gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy. Warto jednak wyposażyć się w apteczkę czy kamizelkę odblaskową. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji w jakich możemy się znaleźć, a są to przedmioty, które niejednokrotnie mogą uratować nam życie.

Wybierając się w dłuższą podróż pamiętajmy o przerwach. Warto co 3-4 godziny zatrzymać się by rozprostować kości i posilić małym posiłkiem. Pozwoli to nam zachować czujność za kierownicą oraz spostrzegawczość. Jazda dłuższymi odcinkami autostrady potrafi być monotonna, a pamiętajmy że chwila nieuwagi przy wysokich prędkościach może zakończyć się tragedią.

Korzystając ze środków komunikacji publicznej zachowajmy szczególną ostrożność, przede wszystkim na dworcach, lotniskach, w pociągach i autobusach. Miejsca zatłoczone są najlepszym środowiskiem dla złodziei i kieszonkowców. Cenne przedmioty powinniśmy zawsze trzymać blisko siebie. Unikajmy pustych przedziałów. Nie spuszczajmy z oczu naszego bagażu, gdyż może to w efekcie pozbawić nas własnego mienia. Pozostawiona bez opieki torba czy walizka może stać się powodem do wszczęcia alarmu przez służby dbające o nasze bezpieczeństwo.

Przede wszystkim zachowajmy zdrowy rozsądek. Korzystajmy z wyobraźni, przewidujmy możliwe zdarzenia. Uchroni to nas oraz najbliższych od nieszczęśliwych zdarzeń. Warto także przed wyjazdem zainstalować na swoim smartfonie aplikację „Moja Komenda”, dzięki której bez względu na to w jakim miejscu w Polsce się znajdziemy, w razie konieczności, w łatwy sposób znajdziemy najbliższą jednostkę Policji.

Źródło: strona chojnickiej Policji.

Tagi: