Olek Knitter sfotografował na Pomorzu uroczystości w 100 rocznicę powrotu do Macierzy

Dodane: 2020-07-29

W 100 rocznicę powrotu Pomorza i Kujaw do Polski Chojnickie Centrum Kultury zaprasza na Stary Rynek, gdzie można oglądać wystawę fotografii, której autorem jest Olek Knitter.

Na początku 2020 roku Pomorze świętowało 100-lecie powrotu do Polski. Główne uroczystości rocznicowe odbyły się w Pucku, gdzie 10 lutego 1920 roku doszło do Zaślubin Polski z morzem. W Pucku 10 lutego 2020 roku nawiązano do tego wydarzenia. Z Gdańska historycznym pociągiem przyjechał generał Józef Haller, który następnie wkroczył z wojskiem do miasta. Mieszkańcy miasta, samorządowcy oraz goście byli również świadkami historycznej inscenizacji Zaślubin Polski z morzem. We Władysławowie natomiast zorganizowano rekonstrukcję wypłynięcia gen. Hallera pod biało-czerwoną banderą na wody polskiego morza oraz odsłonięto tablicę pamiątkową z okazji 100 rocznicy wypłynięcia.

Również w Chojnicach uroczyście uczczono 100-lecie powrotu miasta do Macierzy, m.in. wykonano wspólne zdjęcie chojniczan, w płycie Starego Rynku umieszczono kapsułę czasu oraz zorganizowano piknik militarny. Uroczyste obchody zorganizowano również w innych miastach i miasteczkach na Pomorzu. Na fotoreportaż składają się zdjęcia z uroczystości w Pucku, Władysławowie, Gdańsku, Pelplinie, Kartuzach, Chojnicach, Czersku i Lichnowach.

Chojnickie Centrum Kultury

Tagi: