33 numer `Kwartalnika Chojnickiego` jest już dostępny

Dodane: 2020-11-04

Ukazał się kolejny 33 numer „Kwartalnika Chojnickiego”. Podobnie jak trzy miesiące temu, z powodu ograniczeń związanych z epidemią, nie odbyła się tradycyjna promocja numeru. Przygotowaliśmy jednak prezentację zawartości w wersji video.

Zawartość numeru omawia w nim redaktor naczelny pisma Kazimierz Jaruszewski wraz z sekretarzem redakcji, bibliotekarką Anną Marią Zdrenką.

Główny temat numeru „Kwartalnika Chojnickiego”, to Haftowane Chojnice. W tej części można przeczytać o chojnickim hafcie ludowym i miejscowych kołach hafciarskich. Zagadnienie to obszernie przybliża Maria Czaplewska, etnograf z Muzeum Historyczno-Etnograficznego im. Juliana Rydzkowskiego. Drugi tekst autorstwa Emilii Kalitty dotyczy haftu krzyżykowego i opisuje utalentowaną młodą hafciarkę Katarzynę Dalecką, która uczyła się tej sztuki pod okiem Anny Wróblewskiej.

W Kronice Chojnickiej zawartych jest aż 15 tekstów. Można przeczytać o wydarzeniach kulturalnych, które odbyły się w naszym mieście w okresie od lipca do września 2020. Niektóre powstały w odpowiedzi na sytuację epidemiologiczną, w której znajdujemy się od kilku miesięcy, inne zostały dostosowane do ograniczeń sanitarnych. Aleksandra Fryca z Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej zrelacjonowała akcję #mójdomkultury, organizowaną wspólnie z Chojnickim Centrum Kultury, a Michał Karpiak, prezes tej fundacji, przebieg tegorocznej edycji festiwalu InterTony. W części tej są także teksty o Konkursie Poetyckim Jednego Wiersza i o Narodowym Czytaniu „Balladyny”. Piotr Eichler przypomina promocję książki „Błękitny” Marceliny Baczyńskiej oraz wystawę upamiętniającą szarżę pod Krojantami. W tym roku nie udało się bowiem rekonstrukcji szarży zorganizować. Jacek Klajna recenzuje książkę z regionalnymi przepisami kulinarnymi „Tygiel smaków” i przypomina ważną uroczystość, jaką było odsłonięcie w parku Tysiąclecia obelisku poświęconego Ottonowi Weilandowi. Maria Eichler dokumentuje inne istotne wydarzenie – jubileusz dziesięciolecia Galerii Muzeum Janusza Trzebiatowskiego. Natomiast reżyser Grzegorz Szlanga zachęca odbiorców kultury, w tym teatromanów, do eksperymentowania i wychodzenia poza sferę tego, co się lubi.

W Kronice oprócz zagadnień kulturalnych i regionalnych znalazły się także tematy społeczne – Irmina Szyca napisała o projekcie przebudowy Fosy Miejskiej, a Monika Garstecka-Niemczyk o otwarciu w Chojnicach długo oczekiwanego ośrodka egzaminowania kierowców. Jak w każdym numerze w Kronice prezentowane jest stowarzyszenie. Tym razem jest to powstała kilka miesięcy temu Wioska Mocy, założona przez mieszkającą w Chojnicach Ormiankę Ester Karwat. Z kolei adresatem Trzech pytań do… był Krzysztof Ogłuszka, autor radiowej audycji „Ogłuszka na skraju lasu”.

W dziale "Z dziejów miasta" regionalista Andrzej Lorbiecki skupił się na temacie koszarów ułańskich przy ulicach Ceynowy, Kościerskiej i Towarowej. W rubryce "Chojnice i okolice" można natomiast przeczytać o przysmaku serwowanym przez mieszkańców Przybrdy koło Białego Boru, czyli pieczonych pierogach z kaszanką, wątróbką drobiową, płuckami wieprzowymi i jabłkiem. Przepis na to danie podała w „Kwartalniku” Alina Jaruszewska. Bohaterką Oficyny artystycznej jest Viktoria Szopińska – nagradzana aktorka Chojnickiego Studia Rapsodycznego, którą kojarzymy m.in. ze świetnego monodramu „Popatrz na Lusię”.

33 numer „Kwartalnika Chojnickiego” jest już dostępny we wszystkich działach bibliotecznych. Kolegium redakcyjne i autorzy oraz wydawca, czyli Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach, zachęcają do lektury!

Tekst i nagranie video - Miejska Biblioteka Publiczna.

Tagi: