Odsłonięcie tablicy poświęconej Janowi Schreiberowi, współzałożyciela Chojniczanki

Dodane: 2020-11-12

W środę 11.11.2020 nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Jana Schreibera, współzałożyciela Chojniczanki, honorowego prezesa oraz zasłużonego obywatela miasta Chojnice. Tablica znalazła się tuż przy głównym wejściu do budynku klubowego przy ulicy Mickiewicza 12.

Jan Schreiber, urodzony 6.01.1912 roku, już jako uczeń gimnazjalny wykazywał duże zainteresowanie sportem. Jako nastolatek uprawiał z powodzeniem piłkę nożną, hokej na lodzie czy też ścigał się na rowerach.

W roku 1927 należał do grona założycieli klubu ulicznego (dzielnicowego) Chojniczanka. Był pierwszym prezesem tego nieformalnego stowarzyszenia sportowego. Dbał o jego finanse, sprzęt czy też formę sportową. Kontraktował przeciwników, głównie spośród lokalnych drużyn tych w pełni ukształtowanych, bądź tych – tak jak Chojniczanka, będących na początku drogi. Praktycznie przez dwa kolejne sezony piłkarskie jest uważany za numer jeden w młodej chojnickiej organizacji sportowej, pełniąc jednocześnie obowiązki prezesa, piłkarza, trenera oraz szatniarza. Gdy 10 marca 1930 roku powstał już prawdziwy chojnicki klub, należał do jego założycieli i pełnił w nim przez wiele lat szereg ważnych funkcji. Był prezesem klubu, sprawował funkcję kierownika sekcji piłki nożnej, przewodził sekcji kolarskiej. W uznaniu zasług dla Chojniczanki został obwołany honorowym prezesem KS Chojniczanka Chojnice. (...)

Kiedy hitlerowcy weszli w 1939 roku do Chojnic, zasłużony działacz Chojniczanki wywiózł do pobliskich Brus dokumentację klubu oraz niektóre trofea. Ukrył te cenne pamiątki u swoich znajomych. Jednakże na skutek zawieruchy wojennej (kilka razy zmieniono miejsce przechowywania archiwaliów), cenne dokumenty i przedmioty zaginęły.

Tuż po wojnie należał do pionierów odbudowy życia sportowego w Chojnicach. Był prezesem pierwszego po wyzwoleniu spod okupacji hitlerowskiej zarządu Chojniczanki, gdzie skupił wokół siebie ośmiu działaczy sportowych. Będąc już w Bydgoszczy, zawsze interesował się losami swojego ukochanego dziecka. Gdy jakakolwiek drużyna Chojniczanki rozgrywała zawody w mieście nad Brdą, Jan Schreiber był zawsze obecny na meczu często ze słodkimi upominkami: ciastka, cukierki, czekoladki; i dopingował chojnickich piłkarzy.

W dowód uznania Miejska Rada Narodowa Chojnic 28 kwietnia 1980 roku wpisała twórcę KS Chojniczanka – Jana Schreibera do Honorowej Księgi Zasłużonych Miasta Chojnice w dowód pamięci obecnych i przyszłych pokoleń.

Zmarł 4 stycznia 1996 roku po krótkiej chorobie. Jego pogrzeb odbył się w święto Trzech Króli na cmentarzu przy ul. Artyleryjskiej w Bydgoszczy.

Rodzina Schreiberów mocno była i jest osadzona w dziejach Chojniczanki. W okresie międzywojennym sponsorami klubu byli bracia Gerard i Juliusz Schreiberowie, po wojnie zaś dwukrotnie prezesem klubu był Wojciech Schreiber.

Tekst i zdjęcie - Biuro Prasowe MKS „Chojniczanka 1930” SA

Tagi: