W Czersku przy SP-2 odsłonięto tablicę ku czci Żołnierzy Niepodległości

Dodane: 2020-11-13

W piątek 13.11 przy Szkole Podstawowej nr 2 w Czersku odbyło się odsłonięcie tablicy wspominającej żołnierzy, którzy walczyli o wolną Polskę w latach 1914 – 1922.

Tablica upamiętnia dwie daty. Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setną rocznicę powrotu Czerska do Macierzy – mówił dyrektor SP nr 2 Maciej Jakubowski. Przemówienie w czasie uroczystości wygłosił burmistrz Przemysław Biesek-Talewski, a wiązankę kwiatów złożyła delegacja władz gminy Czersk. Tablicę poświęcił ksiądz proboszcz Zbigniew Straszewski.

Fragment przemówienia burmistrza:

"Od końca 1918 roku na Mazowszu czy w Małopolsce cieszono się już wolnością i odrodzonym Państwem Polskim. Na Pomorzu, w tym w Czersku, jeszcze na wolną Polskę czekano. Od czerwca 1919 roku (od podpisania traktatu w Wersalu) było wiadomo, że znaczna część Pomorza, w tym nasza gmina, została przyznana Polsce. Jednak Niemcy jeszcze tego traktatu nie ratyfikowały. Tymczasem na naszych ziemiach działał Grenzschutz Ost, niemiecka paramilitarna organizacja zbrojnie przeciwstawiająca się odłączeniu wschodnich rubieży od Niemiec. To z oddziałami tej formacji toczyła w Borach Tucholskich boje Polska Organizacja Wojskowa oraz liczne oddziały partyzanckie. Upragniona i długo wyczekiwana Polska zawitała na nasze ziemie dopiero pod koniec stycznia 1920 roku."

Tekst i zdjęcie - UM Czersk. Więcej zdjęć i całość przemówienia na stronie UM Czersk.

Tagi: