Na placu św. Jerzego po wycince drzewa posadzono nowe

Dodane: 2020-11-30

Pod koniec ubiegłego tygodnia chojniccy ekolodzy zostali poruszeni informacją o wycince przedostatniego drzewa rosnącego na placu św. Jerzego. Rosło obok wiaty otoczone przez "zapolbrukowaną" przestrzeń placu.

Dziś (30.11) wczesnym rankiem odbyła się w tym miejscu pikieta zorganizowana przez działaczy Stowarzyszenia "Chojnicki Alarm dla klimatu". Mieli ze sobą znicze, banery z hasłami "Stop wycinaniu drzew!", "Bezmyślnie niszczycie drzewa. Nie chcemy betonozy w Chojnicach!". Bożena Stępień, jedna z założycielek Stowarzyszenia, radna powiatowa, tak skomentowała dziś na FB wycinkę drzewa i pikietę: "Mamy dość! Nie chcemy betonowego miasta! Przestańcie wycinać NASZE drzewa! Prosimy o więcej zieleni w przestrzeni miejskiej! Czy ktoś z Was rozumie co dzieje się z klimatem!? Zacznijcie z nami rozmawiać! Zacznijcie w końcu słuchać prawdziwych ekspertów! To tylko niektóre hasła dzisiejszego (30.11) porannego protestu grupy aktywistów Chojnickiego Alarmu dla Klimatu na Placu Św. Jerzego w Chojnicach skierowane do władz miasta i tzw. Zieleni Miejskiej. Wkrótce podjechały maszyny i wyjątkowo szybciutko usunęły ten nieszczęsny, symboliczny dla betonowych Chojnic, pień drzewa. Głupio, żeby tak dlugo stały na nim znicze prawda?"

Po godzinie 15 udaliśmy się na plac św. Jerzego. Okazało się, że w miejsce wyciętego drzewa zostało dziś posadzone nowe. W komentarzach na FB Stowarzyszenia pojawił się wątek, by chojnicki Urząd Miejski umieszczał w Internecie decyzje o zgodzie na wycięcie drzew niezwłocznie po jej podjęciu, przed realizacją. Spróbowaliśmy znaleźć takie informacje na stronie UM oraz w Biuletynie Informacji Publicznej, bez efektu. Wpisanie hasła o decyzji ws. wycinki drzewa w wyszukiwarkę było z sukcesem. Nasz przykład pochodzi z Wyszkowa. Tamtejszy UM umieścił na swej stronie, w BIP-ie oraz na tablicy ogłoszeń w UM, decyzję o zgodzie na wycinkę 1 drzewa i odmowie na wycinkę kilku innych. Było to tego samego dnia, co wydanie decyzji. Wnioskodawca (Spółdzielnia Mieszkaniowa w Wyszkowie) też musiał umieścić tę decyzję na swojej tablicy ogłoszeń. Warto w Chojnicach naśladować to postępowanie.

Ilustracja do artykułu, to screen z Google Street View z sierpnia 2017. Wtedy rosły na placu trzy drzewa. Aktualnie jest jedno drzewo i jedno drzewko dziś posadzone.

Tagi: