Przepis na wigilijne pierogi od WDK Ogorzeliny

Dodane: 2020-12-14

Tradycyjną potrawą na wigilijnym stole są pierogi. Zawsze w Wigilię Bożego Narodzenia goszczą w naszych domach i zazwyczaj w tym czasie smakują nam najbardziej. Ich smak jest wtedy wyjątkowy! Dlatego, chcielibyśmy podzielić się z Państwem naszym sprawdzonym przepisem na to najpopularniejsze chyba, danie świąteczne.

SKŁADNIKI. Ciasto: 1 kg mąki, 1/2 l wody, 4 żółtka, 4 łyżki oleju, szczypta soli.

Farsz: 1 kg kapusty kiszonej, 20 dkg grzyby leśne lub 40 dkg pieczarek, 1 duża cebula, pieprz, sól.

SPOSÓB WYKONANIA CIASTA:

Mąkę zaparzamy wrzątkiem. Następnie dodajemy żółtka, olej, sól i wyrabiamy dokładnie ciasto.

SPOSÓB WYKONANIA FARSZU:

Obieramy cebulę, drobno kroimy, a następnie podsmażamy na maśle. W kolejnym etapie kroimy w drobną kostkę umyte grzyby/pieczarki i również podsmażamy z cebulką. Dodajemy kapustę, dokładnie mieszamy ze składnikami z patelni, przyprawiamy solą i pieprzem według uznania i chwilkę wszystko razem "dusimy".

SPOSÓB WYKONANIA PIEROGÓW:

Rozwałkowujemy ciasto, wykrawamy kółka szeroką szklanką, nakładamy farsz i zaklejamy brzegi tworząc fale/ząbki. Gotujemy w gorącej osolonej wodzie ok 5-7 minut tak, aby ciasto nie było surowe. Następnie, aby pierogi się nie kleiły do siebie, podczas wyciągania w garnka, w którym się gotowały - zamaczamy w zimnej wodzie i oleju. Przekładamy na półmisek.

Danie można podawać zaraz po ugotowaniu np. z zasmażką z cebulki i masła. Jeżeli chcemy wykonać pierogi szybciej niż w dzień, w któy chcemy je podać, możemy je zamrozić w szczelnym woreczku. Po odmrożeniu można je podgrzać w gorącej osolonej wodzie, lub podsmażyć na masełku i podawać z zasmażką lub bez.

SMACZNEGO!

Tekst i zdjęcie - WDK Ogorzeliny.

Tagi: