Napisali o chojnickim dworcu w książce o polsko-niemieckiej granicy

Dodane: 2020-12-21

Ukazała się polska wersja publikacji pt. "Zapomniana granica. Polsko - niemieckie poszukiwanie śladów od Górnego Śląska po Bałtyk." Napisali ją pracownicy i studenci Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, którzy podróżowali w 2018 roku wzdłuż tej nieistniejącej od września 1939 granicy.

Fragment przedmowy umieszczony na stronie Wydawnictwa JAK:

"W 1918 roku odzyskującą swoje miejsce na mapie niepodległą Polskę oddzieliła od Niemiec granica przebiegająca przez ziemie dotychczasowego zaboru pruskiego. W tej postaci granica przetrwała do wybuchu II wojny światowej. Dziś tereny przygraniczne należą w całości do Polski, od Górnego Śląska po Gdynię. (...)

To m.in. opowieści o podziemnej współpracy górników, pomimo nowej granicy dzielącej chodniki w niektórych kopalniach, o polskich konduktorach, o tzw. optantach: Niemcach, którzy wybrali polskie obywatelstwo. (...) 

Czytelnik wraz z autorami podróżuje przez dzisiejszą Polskę, zanurzając się w stuletniej historii przygranicznej, poczynając od Trójkąta Trzech Cesarzy położonego niedaleko Mysłowic, przez Zbąszyń i Zbąszynek, Poznański Bazar, Chojnicki dworzec graniczny oraz portowe miasto Gdynia, którego powstanie w okresie międzywojennym przyczyniło się niezwykle do rozwoju polskiej infrastruktury kolejowej, koniecznego po wytyczeniu nowej granicy w 1918 roku.

Redakcja: Dagmara Jajeśniak-Quast, Uwe Rada"

Od Chojnice TV - Warto, aby ta publikacja historyczna obejmująca także nasz region, wzbogaciła zasoby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach. 

Tagi: