Mieszkankę Czerska oszukano wykorzystując OLX.pl i komunikator Whatsapp

Dodane: 2021-02-19

Oszuści znaleźli kolejną metodę, aby okradać swoje ofiary. Wykorzystują do tego serwis ogłoszeniowy OLX. Swoje pytania dotyczące wystawionego na sprzedaż przedmiotu kierują za pośrednictwem komunikatora WhatsApp i wyrażają chęć zakupu.

Następnie wysyłają link do fałszywego serwisu płatności. Sprzedający podaje dane wrażliwe do karty płatniczej i traci przez to swoje oszczędności.

Wczoraj (18.02) policjanci z Czerska otrzymali kolejne zgłoszenie o takim oszustwie. Oszukana kobieta wystawiła na OLX zabawkę dziecięcą na sprzedaż, a po kontakcie przestępcy przez WhatsApp kliknęła we wskazany link, podała numer karty płatniczej i utraciła swoje pieniądze. Obecnie funkcjonariusze pracują nad tą sprawą. Niestety, to nieodosobniony przypadek tego typu oszustwa w ostatnim czasie w powiecie.

Mundurowi apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. Pamiętajmy!!! Należy weryfikować i dokładnie przeanalizować, kto i co do Ciebie napisał. To sprzedający powinien dyktować warunki zapłaty, a nie kupujący towar. Prosimy, aby nie korzystać z linków, które otrzymujemy od nieznanych osób i szczególnie w tych przypadkach nie wpisujmy numeru swojej karty oraz kodu CVV/CVC.

Jeżeli chcemy sprzedać przedmiot na aukcji internetowej, odrzucajmy potencjalnych kupujących, którzy kontaktują się z nami za pośrednictwem komunikatorów społecznościowych. Żądajmy tradycyjnego przelewu na numer konta bądź gotówki. Gdy chcemy kupić przedmiot, sprawdźmy opinie na temat sprzedającego zanim zrobimy przelew albo płaćmy za zakupioną rzecz za pobraniem.

Apelujemy o rozwagę i ostrożność. Nie dajmy się oszukać!

Tekst - Policja Chojnice.

Tagi: