Prof. Tadeusz Gadacz o Auschwitz i Kołymie w filozofii ks. Józefa Tischnera

Dodane: 2021-05-26

We wtorek 25 maja 2021 roku w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie w ramach VI Chojnickich Dni Tischnerowskich. W jego trakcie prof. Tadeusz Gadacz wygłosił wykład „O dobromyślności. Myślenie i dobro po Auschwitz i Kołymie w filozofii ks. Józefa Tischnera”.

Spotkanie otworzył w imieniu organizatorów Przemysław Zientkowski. Przypomniał, że Chojnickie Dni Tischnerowskie zainaugurowała w marcu wystawa prac Dominiki Laski „Józef Tischner – portrety”. Jak stwierdził, prof. Tadeusz Gadacz jest osobą, która najbardziej na świecie zna filozofię ks. Józefa Tischnera. W latach 1982-2000 był on uczniem Tischnera, a także jego przyjacielem.

Prof. Gadacz zaprezentował fragment książki, którą obecnie pisze, zatytułowanej „O dobromyślności. Filozofia po Auschwitz i Kołymie”. Zauważył, że słowo dobromyślność nie istnieje w języku polskim, jednak jest to termin, który warto wprowadzić do słownika. Jest wyraz wspaniałomyślność, to analogicznie może być dobromyślność. Jak mówił, myślenie księdza Tischnera wyrosło ze świata Oświęcimia i Kołymy, które są dwoma synonimami zła naszych czasów. Podczas wykładu prelegent skupił się na pytaniu: Czy myślenie uchroni nas przed złem? Analizował także, czym jest myślenie w oparciu o filozofię ks. Tischnera i innych uznanych filozofów.

Po tym interesującym wykładzie była możliwość zadawania pytań gościowi, a rozmowa potoczyła się nie tylko w kierunku filozofii i onomastyki, ale także kwestii dialogu politycznego obecnie w Polsce. Na zakończenie prof. Gadacz wpisał się na pamiątkę do kroniki Czytelni.

Tekst i zdjęcie - Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach.

Tagi: