Po 10 latach Komisja Ochrony Środowiska RM Chojnic przechodzi do historii

Dodane: 2021-08-04

Wczoraj (3.08) rozpoczęły się konsultacje społeczne ws. projektu uchwały RM Chojnic, która ma zmienić Statut Miasta. Dopiero zapoznanie się z załącznikiem artykułu na stronie UM Chojnice pozwala zorientować się, że chodzi o połączenie Komisji Ochrony Środowiska z Komisją Gospodarki Komunalnej.

Od 1990 do 2011 komisja potocznie nazywana "komunalną" właśnie zajmowała się takim zakresem zadań, jaki wkrótce ponownie mieć będzie. 

W marcu 2011 Marii Eichler z Gazety Pomorskiej tak uzasadnił powołanie nowej komisji ówczesny przewodniczący komisji komunalnej Antoni Szlanga: "- Ja bym sobie nie poradził jeszcze z tym. Przecież jest masa nowych rzeczy - zakład zagospodarowania odpadów, drugi etap parku 1000-lecia, projektowanie Lasku Miejskiego i urządzanie nowych terenów zielonych." Pierwszym przewodniczącym komisji został Stanisław Kowalik: "Zacznę pracę od zapoznania się z regulaminem zakładu zagospodarowania odpadów i trzymania ręki na pulsie w parku 1000-lecia." Natomast dla GP tak skomentował powołanie komisji ochrony środowiska Bartosz Bluma: "Celem powstania tej komisji było to, żeby był kolejny fotel przewodniczącego. Jestem pewny, że komisje komunalne i ochrony środowiska będą się razem spotykać, a do tej pory wniosków z tej drugiej dziedziny przecież nie było zbyt wiele." Radny tamtej kadencji Krzysztof Haliżak tak to wówczas ocenił: "To faktycznie nie ma sensu, bo tylko generuje koszty. Trochę to wygląda tak, jakby trzeba było zadowolić czymś członków koalicji, skoro nie podniosło się diet."

Poprosiliśmy dziś (4.08) przewodniczącego RM Chojnic Antoniego Szlangę o podanie przyczyny takiej zmiany w konfiguracji stałych komisji.

"Przyczyną jest to, że zadania które mają komisje komunalna oraz ochrony środowiska nakładają się na siebie. Korespondują ze sobą, wydłuża to procedurę opiniowania pewnych działań. Uważamy, że po połączeniu tych komisji opiniowanie kompleksowe, np. zadania inwestycyjnego, będzie szybsze. Poza tym nadarzyła się okazja, że dotychczasowy przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska Bogdan Marcinowski został prezesem ZGM i zrezygnował z mandatu radnego. Wcześniejsza reorganizacja mogłaby być błędnie odczytana jako negatywna ocena jego działalności." - stwierdził Antoni Szlanga.

Dodał jeszcze, że Janina Kosiedowska przyjęła propozycję objęcia mandatu zwolnionego przez Bogdana Marcinowskiego; ponadto nie są planowane kolejne zmiany w Radzie Miejskiej. Warto dodać, że w pierwszych kadencjach RM istniała Komisja ds. sportu, kultury i edukacji. Dziś to dwie odrębne komisje - sportu oraz kultury i edukacji.

Ilustracja, to screen ze strony UM Chojnice.

Tagi: