Dorosła Rada Miejska woli uchylić, niż nowelizować uchwałę o młodzieżowej Radzie

Dodane: 2021-08-20

Większością głosów (16 do 5) przeszła uchwała Rady Miejskiej Chojnic, która uchylała przepisy dotyczące Młodzieżowej Rady Miejskiej. Podjęto ją na sesji w poniedziałek 16.08.2021.

W czasie dyskusji głos zabrali m.in.:

Bartosz Bluma: Z przykrością widzę ten punkt w porządku obrad. Niestety, nie było wcześniej aktywności nie tylko ze strony młodzieży, ale i samorządowców oraz nauczycieli. Może miało na to wpływ odkładanie przez władze miasta wprowadzenia budżetu obywatelskiego?

Adam Kopczyński: Ta uchwała ma charakter porządkowy, gdyż niedawno weszły w życie nowe przepisy. Fundacja p.Michała Karpiaka pozyskała grant w wysokości 100 tys. zł na m.in. zatrudnienie koordynatora, który zajmie się propagowaniem MRM w szkołach. UM nie mógł z powodu pandemii uruchomić budżetu obywatelskiego.

Antoni Szlanga: Ta uchwała porządkuje stan prawny. Nie likwidujemy MRM, a jedynie dostosowujemy do nowych przepisów. Piłka jest teraz po stronie młodzieży.

Kazimierz Jaruszewski: Rada Młodzieżowa powinna być najpierw powołana w powiecie, potem może i w mieście.

Bartosz Bluma: Powinniśmy tylko znowelizować uchwałę ws. MRM.

Więcej w zapisie video z dyskusji na zdalnej sesji RM Chojnic. Transmisję zrealizował UM Chojnice.

Miniaturka video to zdjęcie z jednego z artykułów o Młodzieżowej Radzie Miejskiej z 2012, który właściciel Chojnice TV Jerzy Erdman napisał jako dziennikarz chojnice24. W jednym z nich wytknął władzom miasta ogłoszenie wyborów w niezgodnym z przepisami terminie (zamiast po rozpoczęciu roku szkolnego - w jego połowie). Wówczas także dorosła RM "wycięła" z MRM gimnazjalistów ograniczając jej skład do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Tagi: