Dworek Polski wystąpił w Piasecznie na Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Polski Północnej

Dodane: 2021-08-26

Stowarzyszenie „Dworek Polski” z Chojnic po raz pierwszy zaprezentowało się w Piasecznie k. Gniewu podczas XXII Przeglądu Zespołów Folklorystycznych Polski Północnej ku czci Matki Jedności i Królowej Pomorza na zaproszenie jego organizatorów.

Przegląd rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą w piaseckim sanktuarium oraz przemarszem do słynnej studzienki, gdzie corocznie we wrześniu odbywa się odpust parafii. W konkursie drugiego dnia festiwalu zaprezentowały się 3 zespoły oraz 4 kapele folklorystyczne. Zespół Pieśni i Tańca „Bławatki” działający przy Chojnickim Centrum Kultury zajął I miejsce w kategorii „zespoły” oraz II miejsce w kategorii „kapele”.

Dworek Polski z Chojnic zaprezentował się gościnnie na zakończenie festiwalu w programie patriotycznym. Misją stowarzyszenia jest prezentacja i promocja polskiej kultury, a także przedłużanie tradycji dworku polskiego oraz polskiej tożsamości. Zespół tworzy młodzież, która z pasją oddaje się nauce tańców i polskich pieśni, ale też działa na rzecz lokalnej społeczności regionu chojnickiego organizując imprezy w święta narodowe oraz zajęcia artystyczne.

W Piasecznie Dworek Polski z Chojnic zaprezentował wybrane pieśni i tańce z różnych epok. Utwory niejednokrotnie wzruszają i pozwalają poczuć się jak w domu, któremu na imię Polska. Znane melodie powodują, że pieśni wykonywane są jednocześnie przez młodych artystów na scenie oraz publiczność, co sprawia wiele radości obu uczestnikom koncertu.

Prezes Stowarzyszenia „Dworek Polski” Anna Piekarska – Więcławek do Piaseczna przyjechała z sentymentem, gdyż z tych okolic pochodzi jej rodzina od strony dziadka Kazimierza Ubowskiego. Jego ojciec Maksymilian Ubowski urodził się w Rakowcu k. Piaseczna. Rodzice, Marcin i Prakseda Ubowcy wspierali i regularnie nawiedzali sanktuarium w Piasecznie. Z rodzinnym wspomnieniem dziadka i przekazywaną w rodzinie historią związana jest choroba jego babci Praksedy Ubowskiej, która na odpust w okresie przedwojennym przyjechała na pierzynach wozem drabiniastym, a po zakończonej mszy odpustowej przy studzience mogła poruszać się o własnych siłach. Marcin i Prakseda Ubowscy wychowywali swoje potomstwo w duchu miłości do Ojczyzny, a ich syn Maksymilian Ubowski za swoje zasługi w walce za Ojczyznę otrzymał odznaczenie Krzyż Virtuti Militari oraz Krzyż Walecznych. Historia rodziny jest wciąż żywa również dzięki dzieciom, a kolejne pokolenia rodziny starały się chociaż częściowo spisać historię jego życia.

Zadanie "Kultywowanie dziedzictwa narodowego przez Stowarzyszenie Dworek Polski" dofinansowane zostało przez Miasto Chojnice i Powiat Chojnicki. Partnerem zadania jest Chojnickie Centrum Kultury.

Tekst i video - Stowarzyszenie „Dworek Polski”.

Tagi: