Bibliotekarze proszą o waloryzację budżetu placówki i zakup książkomatu

Dodane: 2021-10-02

Swoje pierwsze posiedzenie (20.09) stacjonarne w 2021 Komisja Budżetu miała w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Jej członkowie zapoznali się podczas niego z problemami i marzeniami kierownictwa Biblioteki.

Dyrektor MBP Anna Lipińska tak przedstawiła aktualną sytuację finansową swej placówki: "Wszyscy mamy świadomość, że niestety ceny wzrastają – koszt energii elektrycznej o 9%, energia cieplna, wzrost kosztów usług firm zewnętrznych, czyli szatni, ochrony i ekip sprzątających, co związane jest z podwyżką najniższej krajowej. I to wszystko powoduje, że budżet biblioteki trzeba bardzo spinać i, jak wiadomo, ostatnio już nie starczyło pieniędzy na utrzymanie."

Przewodniczący Komisji Kazimierz Jaruszewski był ciekaw, co jest największą bolączką, jeżeli chodzi o "spinanie" budżetu biblioteki. Dyrektor tak odpowiedziała: "Brak waloryzacji budżetu, który dotknął bibliotekę w ostatnich latach, nie uwzględniano w nim wzrostu cen. To jest taka największa bolączka, ponieważ dobry budżet zapewnia spokojną bieżącą działalność biblioteki. By biblioteka spełniała swoje funkcje merytoryczne, to musi mieć też pieniądze na jej utrzymanie. Poza tym ten budynek został oddany w 2006 roku, czyli to już jest 15 lat, więc będą konieczne pewne remonty. Czeka nas remont opierzenia dachu, ponieważ 3 lata temu podczas ulewy doszło tutaj do poważnej awarii i zalania pomieszczenia socjalnego i korytarza przy sali konferencyjnej. Przed nami też jest wymiana serwera, ponieważ on ma już też swoje lata. Chcielibyśmy ponadto zakupić książkomat. Daje on możliwość zamawiania przez czytelnika książki poprzez swoje konto, nawet nie musi wchodzić do biblioteki, jest uniezależniony od godzin otwarcia biblioteki. Zostawia tam swoje książki i odbiera książki, które sobie zamówił. Ale to jest koszt rzędu 50 tys. zł. W dużych miastach takie książkomaty funkcjonują i to całkiem nieźle."

Jak wynika z protokołu posiedzenia, z którego pochodzą cytaty, radni nie przegłosowali żadnego wniosku w sprawie zwiększenia dotacji dla MBP na 2022 rok czy wydatku w budżecie 2022 na zakup książkomatu. W Grodzisku Mazowieckim (ok. 31 tys. mieszkańców), skąd pochodzi zdjęcie książkomatu umieszczonego w holu dworca PKP, zakupiono to urządzenie ze środków unijnych. W Piasecznie (48 tys. mieszkańców) kwotę ok. 60 tys. zł na zakup książkomatu znaleziono w budżecie miasta.

Tagi: