Prezes MZK radnym z Komunalnej: Dopłata z budżetu wystarcza tylko na przeżycie

Dodane: 2021-10-12

Wczoraj (11.10.2021) radni z Komisji Komunalnej RM Chojnic spotkali się z nowymi prezesami dwóch miejskich spółek, którzy mieli przedstawić swoje programy działania na najbliższe lata. Na pierwszy ogień poszedł Dariusz Sawicki, prezes Miejskich Zakładów Komunikacyjnych.

W swym wystąpieniu (0.25 - 13.30 naszego nagrania video, które obejmuje całość tej części posiedzenia), przedstawił obszerną informację o aktualnej sytuacji finansowej i rzeczowej Spółki. Za najważniejsze zadanie uważa jak najszybsze odnowienie taboru, którego 76% ma minimum 10 lat. Liczy, że uda się MZK pozyskać z rządowego programu "Zielony Transport Publiczny" zeroemisyjne autobusy z dofinansowaniem do 80%. zauważył, że w chojnickim MZK są najtańsze bilety miesięczne w Polsce. Przygotował także dla radnych zestawienie dotacji z budżetu miast o podobnej wielkości, jak Chojnice, do miejskich firm komunikacyjnych w roku 2020. W Chojnicach jest to 81 zł na 1 mieszkańca, a np. w Starogardzie Gd. 109 zł, w Wejherowie 223 zł, w Świnoujściu 142 zł, w Szczecinku (funkcjonuje tam komunikacja bezpłatna) 161 zł.

Swego prezesa wsparł gminny radny i zarazem kierowca autobusu Jarosław Kurek (od 13.30). Także uważa, że należy skupić na zakupach autobusów. Ostatnie nowe polskie autobusy (2 sztuki) z dotacji z UM zakupiono w 2000 roku. Następne nowe, to 8 sztuk w 2017 z  udziałem dotacji unijnej w ramach węzła integracyjnego. Inne zakupy, to używane kupowane za granicą kraju.

Dyskusję (od 15.20) rozpoczęła radna Renata Dąbrowska. Interesowało ją m.in. ile procent dochodów stanowią wpływy z działalności dodatkowej. Drugim uczestnikiem dyskusji był Bartosz Bluma (od 20.00). Jego ciekawiło m.in. czy są wykonywane ankiety wśród pasażerów, czy jest przygotowywana strategia rozwoju. Dopytywał także o szczegóły programu na zakup autobusów elektrycznych i wodorowych.

Do uwag prezesa MZK i jego pracowników oraz kwestii podnoszonych przez radnych odniósł się (od 28.45) wiceburmistrz Adam Kopczyński. Zadeklarował, że miasto, gdy program zeroemisyjnych autobusów zostanie uruchomiony, skorzysta z niego. Podał, że ewentualne wprowadzenie bezpłatnej komunikacji skutkowałoby przekazywanie rekompensaty za wpływy ze sprzedaży biletów w wysokości 1,4 mln zł. Zapewnił też, że ratusz będzie starał się pozyskiwać środki zewnętrzne na wymianę taboru autobusowego.

Więcej w relacji video.

Tagi: