Wójt Z.Szczepański zaprasza do udziału w akcji `Sadzimy dla pszczół w gminie Chojnice`

Dodane: 2021-10-15

W sobotę 23.10 na terenie gminy Chojnice zostanie zrealizowana akcja polegająca na sadzeniu drzew i krzewów miododajnych w tzw. remizach, by przyciągnąć w te miejsca pszczoły i ptaki.

Urząd Gminy przygotował około 200 sztuk takich drzew, jak lipy, klony i akcje; oraz ok. 1000 sztuk krzewów w rodzaju śnieguliczki, leszczyny i amorfy. Współorganizatorami tego wydarzenia jest Towarzystwo Pszczelnicze w Chojnicach oraz stowarzyszenie Chojnicki Alarm dla Klimatu. Chętni wolontariusze proszeni są o zgłoszenie do dnia 21.10.2021 do koordynatora akcji Macieja Drozda z Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska - tel. 602 648 171. UG prosi chętnych, by w miarę możliwości zabrali ze sobą szpadel, ale pewna ich ilość będzie przygotowana przez organizatorów. Zapewniają oni także transport autobusem, ale nie ma problemu, by uczestnicy poruszali się własnym środkiem transportu.

Zbiórka chętnych jest w sobotę 23.10 o godzinie 10.00 na parkingu na pl. Piastowskim. W razie niepogody akcja zostanie przełożona na 30.10. Pierwszym przystankiem jest teren w Topoli opodal dawnego przejścia granicznego pomiędzy Polską i Niemcami. Miała nim przebiegać zachodnia obwodnica Chojnic. Następne etapy, to Nowa Cerkiew (orientacyjnie ok. 11), Burdychowo (ok.12) i Gockowice (ok.14). Tam na placu przy świetlicy po posadzeniu 30 drzew i 100 krzewów organizatorzy wraz z sołtysem odbędzie się ognisko z pieczeniem kiełbasek. Jak poinformował Wójt Zbigniew Szczepański na wczorajszej (14.10) konferencji prasowej w UG, być może będzie także drożdżówka i kawa. Włodarz Gminy zapewnił, że także weźmie czynny udział w sadzeniu drzew i krzewów. Zadeklarował, że na wiosnę 2022 zostaną wymienione drzewka miododajne, które uschły przy drodze polnej Silno - Ciechocin. Ponadto zaznaczył, że taka akcja będzie w przyszłości kontynuowana.

- Jest to nasza rekompensata za wycinkę drzew, do których niestety dochodzi podczas gminnych inwestycji - przekazał dziennikarzom Wójt Zbigniew Szczepański.

Miniaturka video pochodzi ze strony Towarzystwa Pszczelniczego w Chojnicach. Więcej w naszym nagraniu video.

Tagi: