×
Dzisiaj jest Piątek, 10 Kwietnia 2020 roku.

Rekonstrukcja powrotu Chojnic do Polski w 1920 r. - 31.01.2009


Dodane: 2019-01-31

Zapis rekonstrukcji uroczystości z 31.01.1920 roku, kiedy to Chojnice na mocy Traktatu Wersalskiego wróciły do Macierzy, odbyta na Starym Rynku w Chojnicach po 89 latach w dniu 31.01.2009 r. Wtedy to oddziały niemieckiego Grenzschutzu opuściły miasto, a weszły do niego oddziały Wojska Polskiego.

W odtworzeniu brały udział: Stowarzyszenie Miłośników Jazdy Konnej „Hubal" z Wierzchowa Człuchowskiego, poznańska grupa rekonstrukcyjna 3 Bastion Grohlmann, uczniowie I LO oraz harcerze. W postać ppłk. Stanisława Wrzalińskiego, który stał na czele wojsk polskich (58 Pułk Piechoty Wojsk Wielkopolskich), które wyzwoliły miasto, wcielił się Robert Wajlonis, Sekretarz Miasta. Spikerem był Mariusz Paluch, aktualnie Wicestarosta Chojnicki.

Zdjęcia z tej imprezy można zobaczyć tutaj.


Strona główna | Reklama | Kontakt

chojnice.tv 2013 ©
Prawa autorskie do artykułów publikowanych w portalu są własnością ich autorów lub redakcji czasopism, w których zostały zamieszczone.
Projekt i wykonanie portalu Webrise.pl

Wykonanie portalu Chojnice TV zostało sfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.