Radni z Komunalnej martwią się o zakorkowanie ul. Bankowej

Dodane: 2024-01-03

Na grudniowym posiedzeniu Komisji Komunalnej RM dyskutowano nt. inwestycji mieszkaniowej przy ul. Bankowej w miejscu dawnej siedziby ZGM. Radni podjęli wniosek adresowany do burmistrza, by zakazano dojazdu do niej od strony Parku 1000-lecia.

Temat wywołał przewodniczący Komisji Stanisław Kowalik: - Obawa jest taka, że obrys nieruchomości i budynek, który na nim stanie w zasadzie będzie po granicy i w związku z tym jest niebezpieczeństwo, że materiał, który będzie dowożony, jak i również sprzęt, który na tej nieruchomości będzie musiał być usadowiony, może zagrażać bezpieczeństwu, czy to na ul. Bankowej, czy też po drugiej stronie przejścia ze Szkoły Katolickiej do parku. I tutaj również kwestia pięciu sklepów, które mają być usadowione w tym obiekcie.

Ustosunkowała się do tych uwag Magdalena Reszczyńska z Wydziału Komunalnego: - Jest tam duża generacja nowego ruchu, bo jest przewidziane ponad sto miejsc parkingowych w podziemiach tego budynku (ogółem tam będzie 130 mieszkań – Red.). Niestety, ulica Bankowa jest ulicą wąską, jest jeszcze na tyle, że tak powiem, konfliktowa, bo jest dużo szkół wokół. Więc oprócz tego budynku, który będzie generował duży ruch mieszkańców, to jeszcze dochodzą do tego szkoły, przedszkole. A mamy tam trzy szkoły, bo jest szkoła katolicka, szkoła muzyczna, tam jest też podstawówka, z tego co mi wiadomo, tak że to jest trzecia szkoła, przedszkole z tyłu, tak że ta ul. Bankowa już w tej chwili użytkowana do granic wytrzymałości, tak można powiedzieć. Natomiast jak jeszcze powstanie nam tam ten budynek, to już w ogóle będzie, naszym zdaniem, tragedia.

Także Agnieszka Lewińska zabrała głos: - Będzie zapchany Park 1000-lecia niewątpliwie. Bo ludzie sobie kupią karnety, gdzieś parkować muszą. Przepustowość tam jest naprawdę w tej chwili mała. O godz. 15.00 duża część ludzi chcąc ominąć korek koło McDonalda, przy rondzie, skręca na Bankową i jedzie do Biedronki. Część, która jedzie na osiedle Kolejarza jedzie też tą stroną, więc tam naprawdę o godz. 15.00, jak dzieci odbierane są z przedszkola, ze szkół, tam się korkuje. I jeszcze do tego sto trzydzieści mieszkań.

Do wniosku radnych z Komisji ustosunkował się na sesji budżetowej RM burmistrz Arseniusz Finster: - Zapewniam, że żaden ruch pojazdów od strony Parku nie jest planowany. Natomiast w warunkach zabudowy wydanych przez ratusz, zgodnie z ustawą dopuściliśmy zabudowę do granicy nieruchomości, dlatego wniosek o odsunięcie zabudowy o 4 m nie może być zrealizowany.

Burmistrz poinformował także przy tej okazji i o innych inwestycjach mieszkaniowych, które dogęszczą zabudowę śródmiejską. Firma Doraco kończy negocjacje z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków ws. budynku w miejsce niedoszłej Galerii Victoria przy rondzie biszkoptowym. Niedaleko, w pobliżu prywatnej przychodni zdrowia, przy ul. Mickiewicza ma powstać blok mieszkalny. Przy tej samej ulicy, opodal Urzędu Skarbowego, ma powstać kolejna kamienica mieszkaniowa.

- W mojej ocenie w najbliższej przyszłości w centrum miasta powstanie ok. 400-500 mieszkań. Zapewne ulegną pogorszeniu warunki komunikacyjne, ale w każdych warunkach zabudowy UM wymaga, by do każdego mieszkania było minimum jedno miejsce parkingowe. Poza tym wymagamy, by dojazd do nowych sklepów przy ul. Bankowej był wyłącznie poprzez podziemny parking w tym budynku – zapewnił radnych włodarz miasta.

Na slajdzie zdjęcie z 27.09.2023. Przedstawia widok z ul. Bankowej na teren po b.siedzibie ZGM. W dali Park 1000-lecia.

Tagi: