Miłosz Szymański promował w Czytelni książkę o Mołdawii

Dodane: 2024-01-11

We wtorek 9 stycznia 2024 roku w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach odbyło się spotkanie z Miłoszem Szymańskim, autorem zbioru reportaży „Kto zgasi światło? Opowieści z Mołdawii”. 

Gościa i uczestników przywitała dyrektor MBP Anna Lipińska. Następnie głos zabrał Miłosz Szymański, który mówił o swoim zainteresowaniu Mołdawią, o pracy nad książką, a także zaprezentował zdjęcia wykonane podczas pobytów w tym kraju. Przedstawił się, że jest mechanikiem okrętowym i autorem podcastu o polityce zagranicznej „Za Rubieżą”. Lubi podróżować, był już w wielu miejscach, ale ciągle wraca do Mołdawii.

Pierwszy raz tam pojechał na sylwestra w 2013 roku, żeby odwiedzić koleżanki poznane podczas jednego z wyjazdów. I potem przez kolejne 10 lat jeździł tam pociągiem, samochodem, rowerem. Gdy postanowił napisać książkę o Mołdawii, okazało się, że wydawnictwa nie odpowiadały na jego ofertę lub nie chciały publikować książki o tym kraju. Dlatego zdecydował się sam wydać „Kto zgasi światło? Opowieści z Mołdawii” i teraz sam ją promuje.

Miłosz Szymański przybliżył zebranym obecną sytuację społeczno-gospodarczą Mołdawii, niektóre fakty z jej historii i kulturę. Jak podkreślał, w ostatnich 30 latach sporo ludzi wyjechało stamtąd w poszukiwaniu pracy i lepszego życia, zwłaszcza mieszkańców wsi i małych miejscowości. Zostali często ludzie starzy. Mówił, że Mołdawia nie jest ciekawa dla turysty, ale dla podróżnika już tak. Jemu ten kraj się spodobał, mieszkający tam ludzie są ciepli i ciekawi. Dlatego tam wraca, odwiedza te same miejsca, spotyka te same osoby.

W trakcie spotkania nie zabrakło pytań do autora, a na zakończenie można było kupić książkę i otrzymać autograf.

MBP Chojnice

Tagi: