Ukazało się kolejne wydanie rocznika pt. Aktualności z Gminy Chojnice

Dodane: 2024-02-09

Jak zwykle na początku kolejnego roku ukazuje nowe wydanie „Aktualności z Gminy Chojnice”. Jest w nim podsumowanie wydarzeń i inwestycji z roku poprzedniego, czyli z 2023; oraz plany na następny rok.

Zawartość nowego numeru zaprezentował na czwartkowej (8.02) konferencji prasowej w Urzędzie Gminy wójt Zbigniew Szczepański. Wydawnictwo ma 102 strony. Na pierwszej z nich włodarz gminy Chojnice, którym jest nieprzerwanie od 1990 roku, omówił najważniejsze inwestycje, które będą realizowane na terenie gminy w 2024 roku. Zostały pogrupowane na takie działy, jak „Ochrona Środowiska”, „Drogi gminne”, „Turystyka” czy „Oświata, Kultura”. Są też zamierzenia, które powinny być realizowane podczas kolejnej kadencji samorządu, czyli w latach 2024 – 2029. Wśród tych celów jest np. budowa nowego amfiteatru w Charzykowach (ma mieć zadaszenie) oraz modernizacja amfiteatru w Swornegaciach. W „Aktualnościach…” nie brakuje wątków związanych z ekologią (np. o montażu w gminie lamp solarnych i paneli fotowoltaicznych na gminnych obiektach) oraz rozwojem sieci ścieżek rowerowych.

Po raz pierwszy w długiej historii wydawania gminnego rocznika umieszczono pełne wyniki wyborów parlamentarnych z 2023 w podziale na poszczególne lokale wyborcze w 21 gminnych komisjach. Podano także dane o frekwencji. W sześciu komisjach była wyższa od średniej krajowej, a najwyższa była w Klawkowie. Wyniosła 85,45%.

Tradycyjnie są natomiast dane demograficzne. Okazuje się, że od 2015 roku w gminie Chojnice do 2023 przybyło 1156 mieszkańców i jest ich aktualnie 19260. Największy wzrost zanotowano w Chojniczkach – 380. Najwięcej ubyło w tym okresie osób w niewielkim Ciechocinie, gdyż w 2015 mieszkało tam 511 osób, a teraz tylko 458. Ubyło aż 53, czyli ok. 10%.

Nie zabrakło i chorwackich akcentów. Jest relacja z majowej wizyty gminnej delegacji w partnerskiej gminie Beli Manastir oraz z październikowej rewizyty chorwackich samorządowców w gminie Chojnice.

Więcej w „Aktualnościach…”, które są właśnie kolportowane przez sołtysów. Można je pobrać ze strony UG Chojnice, skąd pochodzi screen okładki.  Nakład wynosi 4000 egzemplarzy. Koszt druku jednej sztuki, to 11 zł.

Więcej o tym wydawnictwie w zapisie video z konferencji prasowej w UG Chojnice.

Tagi: