Miasto wchodzi w inicjatywę burmistrza, by budować sztuczne lodowisko

Dodane: 2024-04-03

Dzisiejsza (środa 3.04) sesja RM Chojnic została zwołana na wniosek burmistrza Arseniusza Finstera z piątku 29.03. Jednym z powodów było ujęcie w nowelizacji budżetu kwoty 100 tys. zł, jako nowe udziały w Centrum Park.

Radni cel ich wniesienia do miejskiej spółki poznali nie z Biuletynu sesyjnego, a z objaśnień Skarbnik Miasta Violetty Szreder przy projekcie uchwały dot. nowelizacji budżetu na 2024 rok. Okazało się, że ta kwota jest po to, by spółka Centrum Park mogła ubiegać się o dotację z Ministerstwa Sportu na budowę sztucznego lodowiska. Więcej szczegółów tej nowej inwestycji sportowej poznaliśmy w odpowiedzi burmistrza Arseniusza Finstera na pytanie radnego Bartosza Blumy.

- Centrum Park zleciło opracowanie Programu Funkcjonalno – Użytkowego (PF-U) dla lodowiska. Szacunkowy koszt jego budowy, to ok. 10 mln zł. Z Ministerstwa Sportu, który na takie inwestycje ma ok. 200 mln zł do podziału, można dostać dotacji do 5 mln zł i do 50% kosztorysu. Ma to być kryte lodowisko z pełnym zapleczem i wypożyczalnią łyżew. Ma działać jako lodowisko tylko w sezonie zimowym. Poza nim może jako kort tenisowy czy hala do gry w piłkę nożną. Ma stanąć na terenie przy Parku Wodnym – odpowiedział burmistrz Chojnic.

Radny Zdzisław Januszewski miał uwagi co do kolejności działań ws. budowy lodowiska: - Uważam, że przeznaczenie kwoty 100 tys. zł powinno być poprzedzone pracami analitycznymi i zaopiniowane przez komisje RM, a przede wszystkim przez Komisję Kultury i Sportu.

Burmistrz Arseniusz Finster wyjaśnił, że jak będzie gotowy PF-U, to wówczas będzie opiniowany przez Komisję Kultury i Sportu. Natomiast, gdy miasto otrzyma dotację z Ministerstwa Sportu, to decyzja czy wejść w tę inwestycję, będzie należała do Rady Miejskiej.

- Działamy teraz, by sprostać wymogowi MS, że do końca kwietnia br. można składać wnioski mając minimum PF-U. Ta informacja dotarła do mnie, więc jako władza wykonawcza zainicjowałem możliwość budowy lodowiska, gdyż słyszałem sygnały od mieszkańców, że są sztuczne lodowiska w Człuchowie i Czersku, a nie ma w Chojnicach – dodał Arseniusz Finster.

Nowelizację budżetu miasta poparło 15 radnych, jeden głos był przeciw, czterech radnych wstrzymało się.

Na pokazie slajdów zdjęcia z wizyty zimą br. dzieci z wiejskiej świetlicy w Racławkach (gmina Chojnice) na sezonowym sztucznym lodowisku w Czersku, które poza sezonem jest rolkowiskiem.

Tagi: