Uczczono pamięć proboszcza Fary ks. Arkadiusza Lissa

Dodane: 2024-06-11

W 50 rocznicę śmierci ks. prałata dr Arkadiusza Lissa, który był proboszczem parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach w latach 1947 -1974, w niedzielę 9.06 uczczono jego pamięć. Obchody zorganizowała macierzysta parafia.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji księdza prałata z udziałem kapłanów związanych z księdzem prałatem lub Chojnicami. Homilię, w której przedstawiono sylwetkę ks. Arkadiusza Lissa oraz jego dokonania, wygłosił na niej ks. proboszcz Jacek Dawidowski.

Po niej uczestnicy udali się do salki w podziemiach kościoła gimnazjalnego, gdzie odbyła się promocja publikacji pt. „Ksiądz Arkadiusz Liss – proboszcz chojnickiej fary 1947-1974”, którą zredagował ks. dr. Karol Misiurski. Po powitaniu przez ks. Jacka Dawidowskiego, wystąpili w słowno-muzycznym montażu Beata i Piotr Czapiewscy. Wykorzystali w nim wiersze i teksty księży-poetów. Następnie o wydawnictwie nt. ks. Lissa opowiedział jej redaktor ks. Karol Misiurski. Zawiera ona biogram księdza Lissa i kilka wspomnień, w tym najbliższej rodziny. Są w niej zdjęcia nie tylko z oficjalnych uroczystości kościelnych, ale i z archiwum rodziny ks. Lissa. Swoimi wspomnieniami o ks. proboszczu podzielili się następnie m.in. jego ministranci. Jednym z nich by Piotr Stanke. Głos zabrał też bratanek ks. Lissa – Grzegorz Liss, który był bardzo wdzięczny za wszystkie gesty pamięci wobec jego wuja.

Po uroczystościach jej uczestnicy udali się na cmentarz parafialny (jego grób został przeniesiony z cmentarza komunalnego), gdzie przy grobie ks. prałata Arkadiusza Lissa złożyli kwiaty i zapalono znicze.

Więcej w relacji video, która zawiera całość przebiegu uroczystości w salce w podziemiach kościoła gimnazjalnego. Skrót Mszy św. z całością Homilii jest tutaj dostępny.

Publikację w cenie 20 zł można nabyć do niedzieli 16.06 włącznie w zakrystii Bazyliki Mniejszej. Następnie będzie sprzedawana w biurze parafialnym. Natomiast już od dziś (11.06) jest możliwość jej zakupu w Galerii Ręce Mieczysława Blocha na Starym Rynku w Chojnicach.

Tagi: