VIII Noc w Bibliotece w sobotę 9 października

Dodane: 2021-10-01

Po raz ósmy bibliotekarze zapraszają na "Noc w Bibliotece". W br. odbędzie się w sobotę 9 października w godzinach 18.00-22.00. Dla uczestników przygotowano mnóstwo atrakcji związanych z ekologią, ponieważ „Ekobiblioteka”, to temat przewodni tegorocznej akcji.

Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach i Stowarzyszenie LekTURa zapraszają do wzięcia udziału w przygotowanych spotkaniach, warsztatach, zabawach i grach popularyzujących ekologiczny styl życia i kształtujących przekonanie, że stan środowiska zależy od działalności człowieka.

Plan Nocy w Bibliotece w poszczególnych działach:

Wypożyczalnia dla dorosłych
W dziale tym atrakcje odbędą się pod wspólną nazwą „Na ratunek Ziemi”. Będzie można obejrzeć wystawy dotyczące zagrożeń ekologicznych w skali lokalnej i globalnej, sposobów na poprawę sytuacji Ziemi (odnawialne źródła energii, ekologiczne domy i ogrody) czy ekologicznych ciekawostek. Młodsi czytelnicy będą mogli wziąć udział w grach bibliotecznych „Tworzymy słowo o ekologii” oraz „Posegregujmy śmieci”.

Mediateka
W Mediatece od godziny 18.00 do 22.00 będzie można wziąć udział w warsztatach „Nowe życie starej płyty”, podczas których uczestnicy dowiedzą się, co można zrobić ze starych płyt CD i samemu spróbować wykorzystać je w kreatywny sposób. Poza warsztatami czynna będzie wystawa multimediów znajdujących się w dziale. Dla najmłodszych przygotowane zostaną gry i zabawy o tematyce ekologicznej.

Czytelnia
W Czytelni zapraszamy na dwa spotkania. O godzinie 19.30 z Aliną Pasionek-Sikorą, dietetykiem i promotorem karmienia piersią, która opowie o polskich superfoodsach. O godzinie 21.00 z Anną Zakrzewską, właścicielką sklepu internetowego ekolajfstajl.pl. Współautorką projektu edukacyjnego „Zielone okulary”, zaangażowaną również w inne akcje promujące ekologiczny styl życia, moderatorką grupy Zero Waste Chojnice, która przybliży na czym polega zero waste. Czynne będą także dwie wystawy tematyczne. Pierwsza o superfoods, czyli nieprzetworzonej żywności pochodzenia naturalnego, która bogata jest w różnorodne składniki i działa korzystnie na organizm człowieka. Druga pn. Co to jest zero waste? W dziale o godz. 20.30 odbędzie się również rozstrzygnięcie konkursu „Daj śmieciom drugie życie”.

Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa
W dziale tematem przewodnim będą zioła i miód. O godzinie 19.00 odbędzie się spotkanie pn. „Pozwólmy pszczołom żyć!”, podczas którego Robert Patela, przedstawiciel koła pszczelarzy w Chojnicach opowie o pszczołach i rodzajach miodu. Dodatkowo w dziale będzie można poznać rodzaje ziół i sposoby ich wykorzystania.

Wypożyczalnia i Czytelnia dla Dzieci
W dziale dla najmłodszych czytelników uczestnicy Nocy będą mogli obejrzeć wystawę książek o tematyce ekologicznej. O godzinie 18.00 odbędą się warsztaty dla najmłodszych poświęcone segregacji odpadów (obowiązują zapisy). Natomiast od 19.00 będzie można wspólnie wykonywać zmywaki ze sznurka na szydełku, czy wziąć udział w „Rodzinnym ekoteście”.

Poza tym zapraszamy także do oglądania ekodekoracji korytarzy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach. Pomiędzy Czytelnią, a Wypożyczalnią czynne będzie również stoisko, w którym pracownicy ZZO Nowy Dwór odpowiadać będą na pytania dotyczące segregacji odpadów, w tym także tych kłopotliwych. Podczas Nocy w Bibliotece będziemy promować bookcrossing, ideę nieodpłatnego przekazywania książek. W budynku pojawi się półka bookcrossingowa. Akcja jest dofinansowana przez Starostwo Powiatowe w Chojnicach.

Ze względu na pandemię koronawirusa podczas Nocy w Bibliotece obowiązują maseczki, dezynfekcja i zachowanie dystansu. Zapraszamy do udziału. Więcej informacji można uzyskać pod numerem 52 397 28 07.

Tekst i grafika - Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach.

Tagi: