Dworzec autobusowy gotowy, kolejowy jeszcze czeka na remont

Dodane: 2022-01-09

Wreszcie jest w pełni funkcjonalny w nowym miejscu miejski dworzec autobusowy. W poniedziałek 3.01. ruszyły z niego w trasę pierwsze autobusy PKS – u. W niedzielę 9.01 zajrzeliśmy z kamerą na obydwa dworce - autobusowy i kolejowy.

Prace budowlane przy dworcu autobusowym rozpoczęły się na początku 2020 roku od wyburzeń dwóch kamienic przy ul. Nad Dworcem. Prowadzone były przez firmę Marbruk z Charzyków. Równolegle na stacji kolejowej trwały prace zlecone przez PKP PLK przy m.in. przedłużeniu przejścia podziemnego w stronę nowego dworca, które jest używane przez chojniczan już dłuższy czas. Jest też w tym miejscu winda dla osób niepełnosprawnych.

W tej chwili jest także dostępny postój taksówek, na który wjeżdża się jednokierunkową ul. Nad Dworcem przy poczcie. Dworzec ma 6 peronów, z których na razie dwa ma PKS Chojnice, jeden PKS Bytów, jeden PKS Szczebrzeszyn na sezonowe kursy do Ustki. Na dworcu jest także WC i parking dla aut osobowych. Na razie tablice z rozkładem jazdy będą tradycyjne, ale po zakończeniu remontu dworca kolejowego będą elektroniczne.

Niedzielny spacer rozpoczęliśmy od zatoczki autobusowej dla MZK przy ul. Towarowej. Obok przeszklonej wiaty trochę surrealistyczny widok z kilkudziesięcioma pałąkami na zaparkowane rowery. Zapewne podróżni spoza Chojnic będą zdziwieni, że przy nich parkują głównie elektryczne hulajnogi. Mogą nie wiedzieć, że inwestorzy zdjęli sobie z głowy problem z systemem miejskiego roweru. Na wielkim placu manewrowym czekał na swoją porę odjazdu jeden autobus. Przy peronach pusto. PKS Chojnice swoje rozkłady jazdy umieścił w oszklonych gablotach. PKS Bytów wolał swój rozkład przykleić do słupa podtrzymującego przeszklony dach nad peronami. Po przejściu wydłużonym po dyskusjach rozpoczętych jeszcze w czasach PRL, podeszliśmy na peron nr 2 dworca PKP szukać poczekalni. Dojście jest dobrze oznakowane. Są tabliczki wskazujące trasę także do WC. W poczekalni o powierzchni jednego przedziału w wagonie starego typu siedział jeden zziębnięty klient PKP. Może ktoś wpadnie na pomysł wstawić tam elektryczny piecyk? Przed frontem głównego budynku dworca PKP nietypowa pustka. Na wielkim placu tylko jeden zaparkowany samochód osobowy. I kolejny dowód, że postarano się oznakować drogę do poczekalni - przy bocznym wjeździe kolejna tablica ze schematem dojścia. Niestety, ale prawie cały budynek jest do obejścia.

Obyśmy dotrwali do końca remontu dworca, który rozpoczął się na początku stycznia 2022.

Tagi: