Gminni radni minutą ciszy uczcili pamięć ofiar inwazji Rosji na Ukrainę

Dodane: 2022-03-07

W miniony piątek 4.03 członkowie Rady Gminy Chojnice podczas sesji przez aklamację przyjęli oświadczenie w sprawie wyrażenia solidarności z mieszkańcami Ukrainy wobec agresji Rosji. Wcześniej minutą ciszy uczcili pamięć ofiar inwazji Rosji na niepodległą Ukrainę.

Jako Radni Rady Gminy w Chojnicach wyrażamy naszą solidarność z całym Narodem Ukraińskim, także z tymi Ukrainkami i Ukraińcami, którzy mieszkają na terenie Gminy Chojnice. Tak wielu z nich od dawna postanowiło związać swoje życie z naszą Gminą. Możecie liczyć na naszą pomoc i wsparcie. (…)” - tak m.in. podano w oświadczeniu. Całość na stronie UG Chojnice.

Podczas sesji trzech radnych w punkcie „interpelacje i zapytania”, który jest w porządku obrad przed relacją wójta z działań międzysesyjnych (w odróżnieniu od RM Chojnic, gdzie takiego punktu nie ma), zadali pytania oraz przekazali informacje na temat prowadzonych akcji pomocy dla uchodźców. Wójt Zbigniew Szczepański niezwłocznie i wyczerpująco odpowiedział na wszystkie pytania radnych, a przewodniczący Rady Gminy absolutnie w tym nie przeszkadzał.

Jedno z nich zadał Robert Piesik. Interesowało jego ilu aktualnie na terenie gminy Chojnice przebywa uchodźców z Ukrainy (od 0.00 relacji video). Natomiast Jarosław Kurek (od 1.00), mieszkaniec Chojniczek, przedstawił informację o efektach rozpoczętej już w sobotę 26.02 akcji zbiórki darów dla mieszkańców Ukrainy, którą zorganizowało miejscowe Sołectwo: Nasz transport, który był dzięki firmie Meblik, dotarł już do Lwowa. Kolejny kurs zrobi ten pojazd we wtorek 8.03.

Także radny i sołtys Lichnów Zbigniew Nojman (od 2.00 do 7.30) podzielił się na sesji informacjami o realizowanej w Lichnowach akcji pomocy dla uchodźców z Ukrainy. - Przygotowaliśmy dla nich 85 miejsc. Część już jest zajętych przez m.in. tych, co każdego roku przyjeżdżają do Lichnów na zbiory truskawek. Jestem dumny z mieszkańców Sołectwa, że w obliczu takiej potrzeby pospieszyli z pomocą, także w formie opału na ogrzanie ich kwater u nas – powiedział wyraźnie wzruszony Zbigniew Nojman.

Zbigniew Szczepański (od 7.30) poinformował, że na 4 marca na terenie powiatu chojnickiego przebywało 76 uchodźców, w tym w gminie Chojnice 54 i mieście Chojnice 4. Zreferował przebieg  spotkania Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym brał udział, podzielił się swoimi refleksjami z prowadzonej przez Rosję wojny z Ukrainą.

Więcej w relacji video, która jest fragmentem zapisu transmisji obrad realizowanej przez UG Chojnice.

Miniaturka video, to zdjęcie z UG Chojnice.

Tagi: