Miasto Chojnice organizuje pomoc dla wojennych uchodźców z Ukrainy

Dodane: 2022-03-14

Od środy 16.03 w ratuszowym Wydziale Spraw Obywatelskich ruszy procedura wydawania gościom z Ukrainy numerów PESEL. Pomoże w tym zatrudniona przez UM Ukrainka pracująca od kilku lat w Chojnicach. Dwie inne Ukrainki, znające także język polski i rosyjski, zostały zatrudnione w biurze podawczym w UM oraz w MOPS-ie.

Na dzisiejszej (14.03) konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim burmistrz Arseniusz Finster oraz jego zastępca Adam Kopczyński przedstawili obszerną informację na temat poczynionych przez władze miasta przygotowań do przyjęcia fali uchodźców z Ukrainy. Na obecną chwilę w Chojnicach jest ich 250 (101 kobiet, 133 dzieci i 16 mężczyzn). Większość znalazła lokum w domach chojniczan. Poza tym w hotelu Olimp jest ich 22, w miejskim hostelu 11, w służbowym mieszkaniu w SP-8 9. Wkrótce w „hotel” dla uchodźców zmieni się jedna z sal konferencyjnych w kompleksie restauracji Sukiennice. - Z czterystu kolejnych miejsc dla uchodźców, które nakazał nam przygotować Wojewoda, na dziś mamy ich 100 – 50 w Ośrodku Profilaktyki Rodzinnej i 50 w starej sali gimnastycznej w SP-5. Ale liczę na to, że nie będzie konieczności umieszczać uchodźców w wielkich salach gimnastycznych. To nie są warunki dla kobiet z dziećmi – stwierdził burmistrz Arseniusz Finster.

Informacje o tym, jak uchodźcy mają wypełnić wniosek o PESEL, czy gdzie ubiegać się o zasiłki, przekazał wiceburmistrz Adam Kopczyński. Będą miejskim służbom w tym pomagać ich pobratymcy, którzy wcześniej przyjechali do Chojnic za pracą. Poinformował także o trwających w mieście zbiórkach pomocy rzeczowej, a także o ofercie pomocy edukacyjnej. Przygotowali ją pracownicy SP – 1. Tam w piątki od 18.03 w godzinach 16-17 będą lekcje nauki języka polskiego dla dorosłych, a we wtorki od 16 do 18 zajęcia adaptacyjne dla ukraińskich dzieci.

Więcej informacji w relacji video.

Tagi: