Tegoroczne obchody rocznicy szarży pod Krojantami bez jej inscenizacji

Dodane: 2022-04-28

Jest już gotowy zarys programu obchodów 83 rocznicy szarży pod Krojantami. Tradycyjnie odbędą się w pierwszą niedzielę września, czyli 4.09.2022 roku. Jest trochę zmian.

Przede wszystkim nie będzie po raz pierwszy samej inscenizacji szarży z 1.09.1939. W trakcie realizacji programu nie będzie także wybuchów, wystrzałów czy przelotów samolotu nad polem szarży. - Takie podejście organizatorów, czyli Fundacji „Szarża pod Krojantami” i Urzędu Gminy, jest spowodowane wojną Rosji z Ukrainą. Będą za to pokazy statyczne sprzętu wojskowego używanego przez Wojsko Polskie. Ministerstwo Obrony Narodowej zwróciło się do nas, by pod Krojantami mogli urządzić pokaz potencjału militarnego Wojska Polskiego – poinformował na dzisiejszej (28.04) konferencji prasowej wójt Zbigniew Szczepański.

Uroczystości rocznicowe tradycyjnie rozpocznie polowa Msza św. przy pomniku szarży wg ceremoniału wojskowego. W jej trakcie jeźdźcy z klubów kawaleryjskich wraz ze swymi rumakami będą na polu po drugiej stronie DK nr 22. Po jej zakończeniu przejdą na pole szarży, gdzie tym razem zademonstrują jedynie pokaz musztry paradnej. Tam także będzie tzw. piknik militarny. Nie jest już planowany specjalny namiot dla VIP-ów na czas pokazów. Dokładny program obchodów będzie ustalony w późniejszym terminie.

Więcej szczegółów w relacji video. Na miniaturce video nasze zdjęcie z inscenizacji szarży z września 2018.

Tagi: