Plenerowa wystawa `Początki żeglarstwa i letniska w Charzykowach`

Dodane: 2022-05-05

„Początki żeglarstwa i letniska w Charzykowach” – to temat jednej z trzech wystaw starych fotografii przygotowanych z okazji 100-lecia żeglarstwa chojnicko – charzykowskiego.

Plenerowe ekspozycje oglądać można na Starym Rynku w Chojnicach, w gablotach przy boisku plażowym w Charzykowach, a także na tablicach przy Wiejskich Domach Kultury w Swornegaciach i Silnie.

Ideą wystawy jest pokazanie bogatej tradycji pierwszego w Polsce śródlądowego klubu żeglarskiego. Wystawa podzielona jest na trzy części. Pierwsza część jest pewnego rodzaju przewodnikiem po historii początków żeglarstwa w Charzykowach. Druga część poświęcona jest początkom yachtingu lodowego w Polsce. Część trzecia pokazuje historię powstawania nowoczesnego letniska. Ekspozycję uzupełniają artykuły i reklamy prasowe z okresu międzywojennego.

Plansze opracował Krzysztof Syngierski z Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach. Fotografie prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach oraz zbiorów prywatnych. Część fotografii wykonana została przez znanych chojnickich fotografów z okresu międzywojennego: Maksymiliana Heyna i Antoniego Góralskiego.

GOK Chojnice

Tagi: