Bezpłatne bilety MZK nie dla seniorów od 60 roku życia

Dodane: 2022-05-23

Przed tygodniem (16.05) miejscy radni podjęli uchwałę o podwyżce cen biletów jednorazowych na przejazdy autobusami MZK. Wniosek opozycji, by obniżyć próg wiekowy bezpłatnych przejazdów z 70 lat na 60 lat nie został zaakceptowany.

Jak już pisaliśmy w relacji z posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, na której był obecny prezes MZK Dariusz Sawicki, zasadniczym powodem podwyżki ceny jest wielki skok kosztu oleju napędowego. Dyskusję nad projektem uchwały rozpoczął Bartosz Bluma proponując zmienić próg wieku, od którego obowiązuje bezpłatny przejazd z 70 lat na 60 lat. Uważał, że w ten sposób byliby docenieni za pracę na rzecz miasta. Pomysł ten spowodował przerwę w obradach, którą potrzebowały władze miasta na analizę skutków finansowych ewentualnego poparcia przez koalicję „rządową” wniosku szefa klubu radnych PiS.

Po wznowieniu obrad wiceburmistrz Adam Kopczyński poprosił autora wniosku o jego wycofanie, gdyż nie jest możliwe wyliczenie ewentualnej rekompensaty dla MZK za rozszerzenie ulgi. Burmistrz Arseniusz Finster dodał, że gdyby cena oleju napędowego był na poziomie 4,80 zł za litr, to dałby zielone światło na taką decyzję, ale jest inaczej. W dalszej dyskusji padały głosy w sprawie wprowadzenia bezpłatnej komunikacji wzorem Człuchowa (tam jest tylko jedna linia autobusowa – A.K.) czy Bytowa (została wprowadzona ze środków unijnych – A.K.).

Ostatecznie, po obietnicy Arseniusza Finstera, że testowo zostaną wprowadzone na jednej z linii autobusowych bezpłatne przejazdy, radny wycofał swój wniosek. Projekt uchwały o podwyżce poparło 13 radnych, przeciw było 5 (Bartosz Bluma, Zdzisław Januszewski, Janina Kłosowska, Krzysztof Pestka i Patryk Tobolski), wstrzymało się od głosu 3 radnych (Kazimierz Drewek, Jan Koperski i Marek Szank).

Tagi: