W zabytkowym kościele w Leśnie zakończył się kolejny etap renowacji

Dodane: 2022-05-23

Zakończył się kolejny etap renowacji wnętrza XVII-wiecznego kościoła w Leśnie w gminie Brusy. Po odnowieniu posadzki w prezbiterium, teraz został odrestaurowany strop świątyni.

Sufit został przywrócony do pierwotnego stanu. Jak się okazało przez lata był on niefachowo konserwowany. Trzeba było to naprawić.

- Zdrapano stare warstwy farby, były tam trzy, czy cztery jej warstwy. Była to bardzo żmudna praca. Potem doczyszczano to laserowo. Ostatnim etapem była rekonstrukcja i złocenie medalionów - opowiada ks. Damian Drozdowski, proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Leśnie.

Wcześniej podobne prace przeprowadzono na stropie prezbiterium. Tam też zlikwidowano drewniany podest i wykonano posadzkę z wapienia olandzkiego. Wszystko kosztowało około 400 tysięcy złotych. Znaczna część tej kwoty, to wsparcie ze strony Gminy Brusy. Część pieniędzy pozyskano z Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Wyjątkową hojnością, jak mówi proboszcz, wykazali się także parafianie, wspierając renowacje swoimi datkami.

To jednak nie koniec remontów w kościele w Leśnie. Na przyszły rok zaplanowano renowację ołtarza głównego. Później potrzebna będzie też renowacja ławek.

UM Brusy

Tagi: