XX Dzień Samorządowca był w barwach ukraińskich

Dodane: 2022-05-27

Po raz dwudziesty społeczność szkół przy ul. Nowe Miasto w Chojnicach zaprosiła miejskich, gminnych i powiatowych samorządowców na ich święto – Dzień Samorządowca. W 2022 roku hasłem przewodnim imprezy było „Jesteśmy razem z Ukrainą”.

W hali sportowej Zespołu Szkół oprócz samorządowców zgromadzili się także przedstawiciele Rady Rodziców oraz młodzież. Po tradycyjnym przekazaniu przez burmistrza Chojnic Arseniusza Finstera klucza do bram miasta i powitaniu gości przez dyrektor Małgorzatę Gierszewską, nastąpiło nagrodzenie uczestniczek szkolnego konkursu plastycznego dotyczącego hasła imprezy – „Jesteśmy razem z Ukrainą”. Kolejnym stałym punktem Dnia Samorządowca był konkurs dla trzech drużyn składających się z samorządowców, rodziców i uczniów. Liderowali im burmistrz Arseniusz Finster, starosta Marek Szczepański oraz wicestarosta Mariusz Paluch. Wszystkie pięć konkurencji tematycznie związanych było z Ukrainą. Pierwsza z nich polegała na odgadnięciu lokalizacji 12 miast, które były podane na liście. Były to m.in. Kijów, Mariupol czy Ługańsk. Jedno z miast zaznaczonych na mapie było schowane pod znakiem zapytania. Nikt z zawodników nie odgadł nazwy, a chodziło o … partnerskie miasto Chojnic Korsuń Szewczenkowski. Egzaminowano też wiedzę geograficzną o naszym wschodnim sąsiedzie. Należało ustalić, które z podanych państw nie graniczy z Ukrainą; podać nazwę najwyższego szczytu tego kraju czy nazwę największej jaskini.

Poszczególne konkurencje były przedzielane występami uczniów ZS. Jednym z takich punktów był występ tegorocznych maturzystów, wielokrotnych medalistów mistrzostw w tańcu, Bartosza Pozorskiego i Aleksandry Siegmiller. Na wypożyczonym ze Szkoły Muzycznej akordeonie zagrał Dymytro z Charkowa, jeden z siedmiu uczniów z Ukrainy w Zespole Szkół.

Była też okazja zjeść kiełbaskę z grilla ustawionego na szkolnym dziedzińcu, zjeść ciasto, wypić kawę.

Więcej zdjęć w pokazie slajdów.

Tagi: