Hospicjum `Aniołowo` uroczyście otwarte

Dodane: 2022-06-05

Wczoraj (4.06) zostało oddane do użytku hospicjum prowadzone przez TPH. Premiera RP Mateusza Morawieckiego reprezentował na uroczystości Wicewojewoda Pomorski Mariusz Łuczyk.

Gości i uczestników tego wydarzenia muzycznie powitała Karolina Lewińska. Całość uroczystości poprowadziła Monika Garstecka, sekretarz TPH. Zaszczycili swą obecnością samorządowcy z prawie całego powiatu chojnickiego. Nie było jedynie przedstawicieli władz Gminy Chojnice. Przybyli także przedstawiciele już nieistniejącej holenderskiej Fundacji Kienkeurig wraz z honorowym obywatelem Chojnic Albertem Meenhere.

Modlitwy przed wejściem do Hospicjum poprowadził ks. proboszcz parafii pw. MBFatimskiej Tomasz Mońko. Zaznaczył, że w budynku jest kaplica pw. św. Ojca Pio i św. Januarego. Następnie członkinie Zarządu TPH przedstawiły historię działalności TPH, jak i budowy stacjonarnego hospicjum, które powstało na terenie po oddziale płucnym chojnickiego szpitala i sąsiaduje z hospicjum prowadzonym przez Fundację PALIUM. O wielkości otrzymanego wsparcia informują tablice przy wejściu. Na łączny koszt budowy w wysokości prawie 10,2 mln zł jego budowniczowie otrzymali z gminy Chojnice 1 mln zł, z miasta Chojnice 389 tys. zł, z powiatu chojnickiego 200 tys. zł, z gminy Brusy 50 tys. zł, z gminy Konarzyny 10 tys. zł, z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 2,4 mln zł (pośrednikiem była gmina Czersk) oraz z Kancelarii Premiera RP 1 mln zł. Budynek zaprojektowała Pracownia ARCHISTYL Kornelii Żywickiej z Chojnic.

Po wspólnym przecięciu wstęgi, do której zaproszono tylu gości, że musieli ustawić się w dwa rzędy i jedną parę nożyczek „obsługiwały” dwie osoby, przyszedł czas na składanie gratulacji i prezentów. Wicewojewoda Pomorski Mariusz Łuczyk odczytał list z życzeniami i pozdrowieniami od Premiera RP Mateusza Morawieckiego. Dodał od siebie także refleksje z czasów budowy, kiedy to minimum raz w tygodniu kontaktował się z nim poseł Aleksander Mrówczyński, prosząc o działania ws. wsparcia tej inwestycji. Ujawnił, że właśnie chojnicki poseł wpadł na pomysł ubiegania się o dotację z RFIL z pomocą władz Gminy Czersk. O tej inicjatywie także wspomniał burmistrz Czerska Przemysław Biesek – Talewski. W imieniu nieobecnego z powodów zdrowotnych posła Aleksandra Mrówczyńskiego zabrał głos Marek Rodzeń, radny powiatowy z Brus. W liście, który odczytał padło takie zdanie: „Aniołowo to jest cud, zarówno architektoniczny, jak i cud duchowy”.

Samorządowy z powiatu chojnickiego, oprócz kwiatów i życzeń, przekazywali także i prezenty. Starosta Marek Szczepański telewizor, burmistrz Arseniusz Finster obraz z Bramą Człuchowską, wójt Konarzyn Jacek Warsiński sporego rozmiaru obraz ze zdjęciem … budynku Hospicjum. Pierwszych pacjentów placówka planuje przyjąć w lipcu, opiekować się nimi będzie ok. dwadzieścia osób. Dyrektorką została Izabela Wodowska.

Więcej w relacji video.

Tagi: