Wystawa Jurka Uske `Abstrakcja to muzyka mojej wyobraźni`

Dodane: 2022-06-22

Chojnickie Centrum Kultury zaprasza na wystawę fotografii chojniczanina Jurka Uske. W sali wystawowej można podziwiać barwne prace stanowiące odbicie bogatej wyobraźni artysty.

Będąc na emigracji w Niemczech od końca lat 80-tych ub. wieku spotkał się ze światowej sławy fotografikiem Ryszardem Horowitzem, pionierem fotografii przetworzonej. Było przełomem i utwierdzeniem w przekonaniu, że fotografia abstrakcyjna, choć jest trudną i ciekawą sztuką, to godną pokazania szerszej rzeszy publiczności. Później miały miejsce liczne wystawy w Niemczech i Polsce. Pierwsza odbyła się w kultowej już restauracji „Gdańska“ w Oberhausen, której właściciele sprzyjają promocji wszelkim formom sztuki. Duże znaczenie miało też zupełnie przypadkowe spotkanie podczas urlopu, w San Francisco z amerykańskim fotografem i pisarzem Scottem Kelby. Scott jest ulubionym autorem książek o tematyce fotograficznej, które często czytuje.

W fotografiach często pojawiają się bliskie sercu tematy muzyczne, ale i czysta natura, wśród której się wychował. Nie stroni też od fotografii dokumentalnej. Chętnie też, za pomocą obiektywu, podgląda ludzi w ich naturalnym, nie stremowanym aparatem fotograficznym, zachowaniu. Od grudnia 2015 w wolnym czasie pracuje jako kamerzysta dla PEPE TV. Czasem do nakręconych materiałów pisze też komentarze. 

Jurek Uske jest czynnym członkiem stowarzyszenia „Düsseldorfer Künstler", biorąc udział w rożnych projektach artystycznych. Aktywności artystyczne nie byłyby jednak możliwe bez pomocy, akceptacji, wyrozumiałości i wsparcia żony i synów. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 24 czerwca godz. 17:00 w sali wystawowej ChCK. Wystawa będzie czynna do 17 lipca 2022 r. w godzinach otwarcia placówki.

ChCK

Tagi: