Dworek Polski wystąpił w Lichnowach, Chojnicach i Zakrzewie

Dodane: 2022-06-30

Po intensywnych przygotowaniach, jakie miały miejsce w SP w Lichnowach w ramach Warsztatów Tańców Polskich, dzieci i młodzież z Gminy Chojnice zaprezentowały program taneczny publiczności Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „Z Przytupem” w Zakrzewie.

Warsztaty oraz wyjazd na festiwal były częścią zadania realizowanego przez Stowarzyszenie „Dworek Polski” pn. „Na Szlaku Kultur Majówka Gmina Chojnice 2022” dofinansowanego przez Urząd Gminy Chojnice.

Dwa dni warsztatów - 10 i 11 czerwca - były po brzegi zapełnione tańcem, jego historią oraz tradycjami, które były z nimi związane. Uczestnicy mogli również poznać strój polski oraz wziąć do ręki polską szablę. Każdego dnia po rozgrzewce na parkiecie gościły tańce z różnych epok. Nie mogło zabraknąć poloneza, naszego narodowego tańca, ale dużym uznaniem cieszyła się również polka, która szczególnie najmłodszym sprawiła wiele radości.

Efekty swojej pracy Stowarzyszenie „Dworek Polski” zaprezentowało na festiwalu w Zakrzewie, gdzie koncertowało razem z kilkoma innymi zespołami z całej Polski. Prezentacje zespołów miały miejsce na festiwalowej scenie, ulicy oraz kościele. Gościny udzielał Dom Polski w Zakrzewie. Zarówno pierwszy, jak i drugi dzień festiwalu, rozpoczynały tańce narodowe w wykonaniu Dworku z Chojnic. Pierwszy dzień rozpoczęto polonezem, natomiast w drugi dzień odtańczony został kujawiak. Ponadto każdy z zespołów wystąpił w krótkim programie artystycznym na scenie oraz podczas przemarszu ulicami miasta. Piękne pieśni wybrzmiały natomiast podczas polowej Mszy Świętej i w kościele. Głównym celem festiwalu była integracja zespołów oraz wymiana doświadczeń, co się powiodło, gdyż wspólna zabawa trwała od wieczora do białego rana. Na scenie niektórzy po raz pierwszy stawiali swoje kroki, a zdecydowana większość kontynuuje swoją taneczną przygodę w zespole.

Jeszcze w dniu powrotu do Chojnic zespół dodatkowo zaprezentował się w Fosie Miejskiej w Chojnicach podczas „Aniołowa” Towarzystwa Przyjaciół Hospicjum, a tydzień później na Dniach Chojnic podczas Pomorskiego Dnia Aktywnego Seniora.

Zespół zaplanował jeszcze wiele występów w kraju, ale również za granicą, w ramach corocznego zadania pn. Kultywowanie dziedzictwa narodowego przez Stowarzyszenie „Dworek Polski”, który uzyskał dofinansowanie Powiatu Chojnickiego i Miasta Chojnice. Zajęcia taneczne prowadzone są w Chojnickim Centrum Kultury przez Piotra Łangowskiego i Annę Piekarską – Więcławek.

Stowarzyszenie „Dworek Polski”. 

Tagi: