Jeszcze 25 proc. chojniczan nie podało informacji ws. źródła ciepła w swym domu

Dodane: 2022-07-15

Do końca czerwca 2022 75 % mieszkańców Chojnic wywiązało się z obowiązku złożenia deklaracji o posiadanym źródle energii cieplnej w instalacji centralnego ogrzewania. Pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska pomogą spóźnialskim.

Wiceburmistrz Adam Kopczyński przekazał na konferencji prasowej dane statystyczne dotyczące zakresu działalności Wydziału Ochrony Środowiska. Do miejskiego programu „Stop dla smogu” od 1 stycznia złożono 69 wniosków. Z 2021 przeszło nie rozpatrzonych 35 wniosków. Do tej pory w 2022 podpisano umowy z 65 wnioskodawcami. - Szacuję, że ok. 85% wniosków dotyczy przejścia na gaz ziemny. Nie wykluczone, że powodu wzrostu jego ceny oraz podrożenia kosztów zakupu instalacji, możliwa jest nowelizacja uchwały RM – przyznał zastępca burmistrza.

Od 1.03.2021 UM współpracuje z WFOŚiGW przy rządowym programie „Czyste Powietrze” prowadząc punkt konsultacyjny. W 2022 średnio miesięcznie udzielał 350 porad. Przyjął od 1 stycznia 46 wniosków. W związku z wykazywanym dużym zaangażowaniem chojnicki punkt, jako jedyny w naszym powiecie, został wyróżniony przez WFOŚiGW dotacją w wysokości 25600 zł z przeznaczeniem na promocję programu i szkolenia.

Wiceburmistrz Adam Kopczyński podał także dane dotyczące realizacji przez chojniczan obowiązku złożenia deklaracji do centralnej ewidencji o posiadanym źródle ciepła. Jeszcze ok. 25% nie wywiązało się z niego. Pracownicy wydziału, jeśli ktoś nie może poradzić sobie ze złożeniem deklaracji online, to mogą pomóc w tym w swej siedzibie. Brak deklaracji może skutkować grzywną do 500 zł lub sądową karą do 5000 zł.

Więcej szczegółów w relacji video.

Tagi: