Koronowo ponownie obronione przed Krzyżakami, jak w 1410

Dodane: 2022-08-01

Tysiące turystów, w tym i z Chojnic, przyjechało wczoraj (31.07) do Koronowa, by obejrzeć inscenizację zwycięskiej bitwy z Krzyżakami. Pomnik upamiętniający to wydarzenie stoi przy DK 25.

Bitwa odbyła się 10.10.1410 roku i przypieczętowała zwycięski finał wojny Królestwa Polskiego z Zakonem Krzyżackim. Odbywała się wg średniowiecznych reguł rycerskich z pojedynczymi walkami rycerzy i … przerwami na skosztowanie napitku. Inscenizacja odbyła się na terenie stadionu miejskiego opodal pocysterskiej bazyliki i Parku Grabina. W jej trakcie można było podziwiać nie tylko piesze potyczki wojowników z obydwu stron, ale i konne polskich i krzyżackich rycerzy. Były też i strzały z „armat” zdobytych przez polskie oddziały pod Grunwaldem. Oglądały, co widać na naszej relacji video i fotoreportażu, tłumy mieszkańców i turystów. Mieliśmy zamiar tego dnia obejrzeć także zabytkową bazylikę, ale ok. godziny 16 - 17 była niedostępna.

Od soboty na przyległym terenie odbywał się Jarmark Cysterski, gdzie była okazja wyposażyć swoją pociechę w kompletny strój polskiego rycerza, zakupić miód z Ziemi Cysterskiej.

Mamy tylko prośbę do Organizatorów, by w kolejnej edycji zapewnić więcej miejsc parkingowych z odpowiednim oznakowaniem. Zapewne mniejszy byłby problem z zaparkowaniem, gdyby organizatorzy wpadli na pomysł współpracy z PKS Bydgoszcz, który mógłby uruchomić tzw. bisy. Poza tym warto też namówić gospodarzy zabytkowej Bazyliki, by w czasie imprezy można było zwiedzać ten obiekt.

Więcej w relacji video oraz w fotoreportażu na FB Chojnice TV.

Tagi: