Chojnickie stacje radiowe tematem nr 1 w nowym nr Kwartalnika

Dodane: 2022-08-03

W Czytelni MBP w Chojnicach we wtorek 2.08 odbyła się promocja 40 numeru „Kwartalnika Chojnickiego”. Pismo wydawane jest przez chojnicką bibliotekę.

Spotkanie prowadzili Anna Lipińska, dyrektor MBP i w zastępstwie za redaktora naczelnego Jacek Klajna, członek kolegium redakcyjnego. Anna Lipińska przywitała wszystkich zgromadzonych na promocji i podkreśliła, że to już 40 numer pisma, więc „Kwartalnik Chojnicki” jest na chojnickim rynku wydawniczym 10 lat. Artykuły z najnowszego numeru przedstawił Jacek Klajna. Tematem przewodnim są chojnickie radia. – „W dziale tym znalazły się wartościowe historycznie artykuły” – mówił prowadzący. Możemy w nim przeczytać wywiad z Arkadiuszem Jażdżejewskim, który opowiedział o swojej pracy w radiu Weekend FM, wspomnienia Piotra Eichlera, który był jednym z założycieli radia Weekend, wspomnienia z pracy w radiu burmistrza Chojnic Arseniusza Finstera i rozmowę z Mariuszem Paluchem, który założył w 2006 roku radio RCh+.

W kolejnym dziale, czyli Kronice chojnickiej, znalazło się aż 14 tekstów opisujących wydarzenia, które miały miejsce w Chojnicach w ubiegłym kwartale. Można tam przeczytać o: akcjach biblioteki – Dwóch tygodniach z książką czy rajdzie rowerowym Odjazdowy Bibliotekarz, wystawie ludowych instrumentów muzycznych w muzeum, otwarciu Fosy Miejskiej, stuleciu ChKŻ, festynie przyrodniczo-ekologicznym, InterTonach, Dniach Chojnic, wizycie przedstawicieli Chojnic w Wittenberdze, książce „200 maratonów Andrzeja Górnowicza” i świetlicy dla dzieci „Parasolka”. Dział ten zamykają trzy stałe teksty – dotyczący stowarzyszenia Targowisko Młodzieżowa, trzy pytania do przewodniczącej Młodzieżowej Rady Miejskiej Małgorzaty Szmaglinskiej i kronika wydarzeń. 

W dziale „Z dziejów miasta” znalazł się tekst poświęcony Sykstusowi Mądremu, żołnierzowi, który zginął w Katyniu w 1940 roku. W „Naszych ulicach” możemy przeczytać o ul. Wybickiego, a w dziale „Chojnice i okolice” o Sicinach i Sicinkach. Czasopismo zamyka „Oficyna artystyczna”, której bohaterką jest graficzka Emilia Łuszczak.

Po przedstawieniu treści numeru, dyrektor MBP poprosiła o zabranie głosu bohaterów tekstów i autorów. Żaneta Jasińska opowiedziała o festiwalu InterTony. – „Gramy i zamierzamy grać dalej. Co roku festiwal odwiedza więcej osób, przyjeżdżają z najodleglejszych miejsc Polski” – podkreśliła. Natomiast Małgorzata Szmaglinska mówiła o planach Młodzieżowej Rady Miejskiej. Autor tekstu o wizycie przedstawicieli Chojnic w Wittenberdze Przemysław Zientkowski opowiedział o Johannie Danielu Titiusie. Podkreślił, że obecnie w Chojnicach trwa Roku Titiusa, który był jednym z najwybitniejszych uczonych, na miarę Kopernika, Darwina, Tesli czy Einsteina. – „Mam nadzieję, że po tym roku każdy chojniczanin będzie wiedział, kim był Johann Daniel Titius” – mówił Zientkowski. O bieganiu i swoich maratonach opowiedział Andrzej Górnowicz, który zachęcał przede wszystkim do uprawiania sportu. Na zakończenie mama Emilii Łuszczak, bohaterki Oficyny artystycznej, przybliżyła kulisy pracy swojej córki przy tworzeniu grafik i gier mobilnych.
Podczas promocji „Kwartalnika Chojnickiego” można było oglądać wystawę prac Emilii Łuszczak.

Najnowszy numer jest dostępny we wszystkich działach biblioteki, a także w Promocji Regionu Chojnickiego i w budce z pamiątkami Mieczysława Blocha na Starym Rynku. Zapraszamy do lektury!

MBP w Chojnicach

Tagi: