Festiwalowe lato Zespołu Pieśni i Tańca `Bławatki`

Dodane: 2022-09-01

Zespół Pieśni i Tańca „Bławatki”, działający przy Chojnickim Centrum Kultury spędził wakacje występując na festiwalach i przygotowując się do obchodów Jubileuszu 30-lecia istnienia.

Dzieci i młodzież wraz z kapelą „Bławatek” rozpoczęły lato tańcząc i śpiewając tradycyjne pieśni kaszubskie na inauguracji XXVII Festiwalu Sztuki Ulicznej, która odbyła się 2 lipca na Starym Rynku w Chojnicach. Tydzień później, 17 lipca, zespół wystąpił w Tucholi z okazji Dni Folkloru, odbywających się w ramach 63 Dni Borów Tucholskich. Zespół zaśpiewał m.in. pieśni „Chojnice", „Nasza Zemia", „A jô so spiéwiã pò kaszëbskù", zatańczył utwory „Kowal", „Nenka" i "Szewiec".

Z podobnym repertuarem, wzbogaconym o recytacje wierszy w języku kaszubskim, dzieci, młodzież i muzycy wyruszyli na Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Od 27 do 31 lipca zespół zaprezentował taneczno-wokalne umiejętności na „Kaszubskich Spotkaniach z Folklorem Świata”, które odbyły się we Wielu, Czersku, Kościerzynie i Brusach. Przez pięć dni zespół podróżował, tańczył i śpiewał na inauguracji, uroczystych przemarszach i scenicznych występach towarzyszących festiwalowi. Dzieci tańczyły obok zespołów z Hiszpanii, Kolumbii, Serbii, Słowacji, Meksyku, Ukrainy i Chorwacji, poznając inne kultury i promując rodzinną kaszubszczyznę. Pełni wrażeń i artystycznych doświadczeń przypominali widowni alfabet i tradycyjne tańce kaszubskie, zapraszając licznie zgromadzoną publiczność do wspólnej zabawy. W Kościerzynie na scenie z zespołem wystąpił Burmistrz miasta Michał Majewski Others, we Wielu instruktorzy odebrali w podziękowaniu pamiątkową statuetkę, a na zakończenie Festiwalu w Brusach dyplom i gratulacje od Burmistrza Witolda Ossowskiego.

„Bławatki” z sukcesem zrealizowały wakacyjne plany prezentując mieszkańcom i turystom szeroki wachlarz tradycyjnych tańców i pieśni kaszubskich, łącząc umiejętności z fantastyczną zabawą. W sierpniu, po krótkim zasłużonym odpoczynku kierownictwo i członkowie zespołu rozpoczęli próby i przygotowania do uroczystych obchodów jubileuszu 30-lecia istnienia.

Na uroczystą jubileuszową galę „Bławatki” zapraszają 24 listopada 2022 roku do Chojnickiego Centrum Kultury. Tego dnia na scenie ChCK wystąpi obecny skład zespołu wraz z dawnymi członkami „Bławatków”. Będzie okazja do wspomnień, nie tylko za sprawą przygotowywanej wystawy i archiwalnej dokumentacji fotograficznej.

Zespół Pieśni i Tańca Bławatki powstał 7 października 1992 przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach, przy wsparciu dyrektor szkoły Ludomiły Paczkowskiej. Obecnie działa przy Chojnickim Centrum Kultury pod patronatem Urzędu Miejskiego w Chojnicach. Tworzą go dzieci, młodzież i dorośli. Podczas występów zespołowi towarzyszy i akompaniuje Kapela "Bławatek" pod dyrekcją Romana Mechlińskiego. Instruktorami zespołu są Leszek Karasiewicz i Katarzyna Maliska.

Kontakt do zespołu: Katarzyna Maliska 509 462 561, Leszek Karasiewicz 694 861 756.

ChCK

Tagi: