Na CE-Wie będzie eko-mural, ale bez marszałka Piłsudskiego

Dodane: 2022-09-14

W piątek 16.09 rozpoczną się prace przy tworzeniu muralu na ścianie kompleksu przy ul. Piłsudskiego z CE-W-em. Tam, gdzie są siedziby PCPR i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej powstanie mural, który „zabierze” przechodniów do wnętrza dawnego młyna.

Mural jest prezentem Starosty Chojnickiego Marka Szczepańskiego na 10 urodziny Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowego. - Wspólnie z dyrektor Moniką Kuchtą zastanawialiśmy się, co to miałoby być. Ostatecznie padło na mural – mówi starosta.

Projekt został przygotowany przez Olgierda SzopińskiegoBłażeja Miliwka. Oni też zajmą się jego wykonaniem. Panowie mają na swoim koncie już wiele takich dzieł. Są autorami między innymi „Heweliusza” na Bibliotece PAN w Gdańsku czy muralu ECO na Bibliotece Kopernikańskiej w Toruniu i wielu innych. Czym charakteryzował się będzie ten, który powstanie przy ul. Piłsudskiego?

Chodziło nam o połączenie przeszłości i przyszłości, a podział ściany na segmenty bardzo temu sprzyja -  mówi Olgierd Szopiński. – Stworzyliśmy więc coś na kształt wejścia do budynku, który wypełniają wnętrza w pastelowych kolorach. Drugie piętro jest bardziej abstrakcyjne i zastosowaliśmy tutaj kolor niebieski i fioletowy, nawiązujący do wnętrza CEW - u. Natomiast najwyższy segment, to już odrobinę futurystyczna propozycja.

Namalowanie muralu zajmie kilka dni, ale jego wymiar będzie nie tylko wizualny. Do jego stworzenia zastosowana zostanie antysmogowa farba elewacyjna, która będzie powierzchnią aktywnie oczyszczającą powietrze. Pomaga to chronić ludzi przed szkodliwymi gazami. - Tego typu farby sprawdzają się na elewacjach domów i budynków, gdzie mamy do czynienia ze smogiem. Co ciekawe  1 m. kw. powierzchni malowanej tą farbą oczyszcza powietrze, jak jedno średniej wielkości drzewo. Tutaj mamy 105 metrów kwadratowych, więc jest tak jakbyśmy posadzili 105 drzew -  podsumowuje starosta Marek Szczepański.

Zadanie zamknie się w niecałych 30 tys. zł, które wyłoży w całości Powiat Chojnicki.

Tekst - Starostwo Powiatowe. Fot. i oprac. Red.

Tagi: