Miasto Chojnice będzie wymieniać lampy sodowe na LED-owe

Dodane: 2022-09-15

Urząd Miejski otrzymał niedawno z budżetu państwa 4,7 mln zł tzw. subwencji wyrównawczej. Zgodnie z rządowymi wytycznymi ratusz musi minimum 15% otrzymanej subwencji wykorzystać na działania oszczędnościowe, dzięki którym zmniejszy się zużycie energii elektrycznej lub cieplnej.

Jak przekazał na ostatniej (12.09) konferencji prasowej wiceburmistrz Adam Kopczyński, ratusz przeznaczy je na wymianę prądożernych lamp sodowych na LED-owe, które oświetlają chojnickie ulice i place. - Te nowe lampy można, w zależności od pory dnia czy natężenia ruchu, przyciemniać lub rozjaśniać. Nie zamierzamy, jak np. planuje Kamień Krajeński, wyłączać lamp. Dla nas ważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców. - poinformował zastępca burmistrza.

Rozważana była opcja wyłączenia podświetlania zabytków, pomników i kościołów, ale Urząd Miejski uznał, że to są tak niewielkie koszty w całości ponoszonych na uliczne oświetlenie, że to nie ma sensu. - Może miałoby to sens edukacyjny czy promocyjny dla chojniczan, zachęcający do oszczędzania, ale to ma bardzo niewielki wpływ na nasz budżet – uważa wiceburmistrz Adam Kopczyński.

Tagi: