Jego wiersze recytowano w Czytelni także po kaszubsku i niemiecku

Dodane: 2022-09-17

W ramach Dni Sztuki wczoraj (16.09) w Czytelni MBP odbył się wieczór poetycki Janusza Trzebiatowskiego pn. Filomacka Muza. Na jego zakończenie wybitny chojnicki artysta z Krakowa ofiarował Bibliotece arkusz znaczków pocztowych wydanych w 1973 w USA na 500-lecie urodzin Mikołaja Kopernika.

Spotkanie było prezentacją najnowszego tomiku poetyckiego „Pośród”. Było ono jednym z elementów obchodów jubileuszu 400-lecia powstania szkoły przy ul. Nowe Miasto, której absolwentem jest także Janusz Jutrzenka Trzebiatowski. Właśnie on zaprojektował logo graficzne obchodów. Wieczór poprowadziła dyrektor MBP Anna Lipińska. Rozpoczął się od odczytania wiersza o Dantem najpierw przez jego autora po polsku; następnie po kaszubsku wyrecytowała go Janina Kosiedowska; a po niemiecku (we własnym tłumaczeniu) Karl Grenzler, pochodzący z Kaszub, a mieszkający w Niemczech.

Zadanie przybliżenia biografii i przedstawienia twórczości Janusza Trzebiatowskiego miał Paweł Boczek, b.dyrektor LO im. Filomatów Chojnickich. Następnie na przemian recytowali wiersze z tomiku „Pośród” Maria Eichler oraz sam autor. Jak zauważył Janusz Jutrzenka Trzebiatowski, wybór Marii Eichler był „polityczny”, jego „erotyczny”. Na zakończenie gość z Krakowa uroczyście przekazał dyrektor Annie Lipińskiej arkusz znaczków pocztowych, które kiedyś otrzymał od ich projektanta Leo Kaweckiego. Ten chojniczanin z urodzenia, projektował w USA znaczki pocztowe. Biblioteka otrzymała zestaw znaczków, które powstały w 1973 na 500-lecie urodzin Mikołaja Kopernika.

Więcej w relacji video.

Tagi: