Komandor Krzysztof Pestka ma zostać Honorowym Obywatelem Chojnic

Dodane: 2022-10-18

Na najbliższej sesji RM Chojnic (24.10) ma zostać podjęta uchwała ws. nadania b.prezesowi ChKŻ komandorowi Krzysztofowi Pestce. Jej inicjatorem jest burmistrz Arseniusz Finster, a zainspirował go przewodniczący Komisji Kultury i Sportu Marek Szank.

Na wrześniowej sesji RM po informacji, że niedawno, po 24 latach pełnienia funkcji prezesa Chojnickiego Klubu Żeglarskiego przez Krzysztofa Pestkę, nastąpiła zmiana na tym stanowisku. - Panie Burmistrzu, wnoszę wręcz do Pana o zaproszenie byłego Prezesa ChKŻ Pana Komandora Krzysztofa Pestkę na takie uroczyste spotkanie. Myślę, że formę już Pan odpowiednią przedstawi. Osoba, która wybitnie przyczyniła się do olbrzymich sukcesów sportowców i rozwoju tego klubu w ostatnich czasach… uważam, że taka forma podziękowania należy się tej osobie – stwierdził na sesji radny Szank.

Na wczorajszej (17.10) konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster poinformował, że wystąpił do RM o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Chojnice komandorowi Krzysztofowi Pestce. Tak uzasadnił tę inicjatywę: - Przez minione 24 lata fantastycznie nam się współpracowało. Polegało to na wzajemnym zrozumieniu, określaniu celów i ich osiąganiu. Największym zrealizowanym wspólnie z gminą Chojnice celem była budowa w 2008 portu jachtowego w Charzykowach. W ChKŻ w tym czasie doczekano się wielu medalistów i olimpijczyków.

W uzasadnieniu do projektu uchwały napisano m.in.: „Niewątpliwym sukcesem, który zmienił oblicze i funkcjonowanie Klubu, była inwestycja pn. „Budowa Przystani Jachtowej w Charzykowach”, która nie byłaby możliwa bez ogromnego zaangażowania władz miasta Chojnice, poparcia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Ministerstwa Sportu. Aktualnie Klub zrzesza ok. 60 licencjonowanych zawodników w żeglarstwie oraz ok. 30 sportowców niepełnosprawnych z Sekcji Kajakowej Szansa. Od 2003 r. przy ChKŻ działa również uczniowski klub sportowy „KET”, zajmujący się szkoleniem najmłodszych żeglarzy.

Całość uzasadnienia w biuletynie sesyjnym na stronach 49 i 50.

Zdjęcie komandora ChKŻ Krzysztofa Pestki z maja 2022 z powiatowej uroczystości wręczania nagród Starosty za osiągniecia 2021.

Tagi: